Objawy ogólne problemów z wątrobą

Procesy chorobowe w największym gruczole organizmu człowieka rozwijają się niemal zawsze bardzo powoli

gdyż miąższ wątroby – tkanki wykonujące podstawowe zadania – mają możliwość zwiększania swojej wydajności przy zwiększonym ich wysiłku. W ten sposób przez pewien okres czasu, zazwyczaj dość długi, choroby mogą się rozwijać praktycznie niezauważone przy równoczesnym pogarszaniu się stanu całego organu i rozszerzaniu choroby. Pierwsze objawy są w większości wypadków lekceważone.

Mogą to być lekkie nudności, niewielkie bóle brzucha czy ogólne osłabienie organizmu. 

Nierzadko zdarza się błędne rozpoznanie grypy. Wyleczenie przyczyn choroby może być już niemożliwe w chwili kiedy zaczynają pojawiać się ciężkie objawy. Wśród nich najczęstsze są takie problemy jak ostry spadek apetytu, naprzemienne biegunki i zaparcia, problemy ze strawieniem niektórych pokarmów, zwłaszcza tłustych. W jamie brzusznej może gromadzić się płyn powodujący zwiększenie jej objętości. Puchnąć mogą kostki.

Problemy z wątrobą to na chwilę obecną jest już problem społeczny.

Dotykają one coraz więcej osób a duża z nich część nie zgłasza się do lekarza nawet kiedy schorzenia zaczynają przechodzić w fazę ciężką – późną. Nawet jeśli nie chcemy udawać się do lekarza z naszymi wątpliwościami, możemy za niewielkie pieniądze wykonać badania krwi z oznaczeniem enzymów wątrobowych. Na tej podstawie będziemy w stanie sami ocenić czy istnieje jakikolwiek powód do niepokoju.

Normy dla enzymów wątrobowych we krwi są następujące:

  • Aminotransferaza alaninowa (AlAT): norma do 40 IU/l
  • Aminotransferaza asparaginianowa (AspAT): norma do 37 IU/l
  • Bilirubina całkowita: norma 4 -17 μmol/l lub 0,2-1,0 mg/l
  • Gammaglutamylotransferaza (GGTP): norma do 50 IU/l
  • Fosfataza zasadowa: norma 30 – 260 IU/l.

Laboratoria mogą się nieznacznie różnić podając poziomy norm. Jeśli którykolwiek ze wskaźników przekroczy wartość normalną należy natychmiast udać się do lekarza. Nawet w przypadku kiedy badanie krwi przebiegnie prawidłowo a drobne niepokojące objawy będą się utrzymywać, warto z lekarzem się skontaktować.

Bóle brzucha czy nudności mogą być spowodowane bardzo wieloma potencjalnie groźnymi czynnikami nie mającymi nic wspólnego z wątrobą. Warto zrobić USG jamy brzusznej Warszawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *