Kolka wątrobowa – pojawia się 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn!

Szacuje się, że kolka wątrobowa powoduje dolegliwości bólowe u 15% populacji. Ból potrafi być bardzo silny i trwać przez kilka godzin. Dowiedz się, jak walczyć z kolką wątrobową oraz skutecznie ją diagnozować.

kolka wątrobowaKolka wątrobowa to ostre napady bólowe, pojawiające się, gdy w pęcherzyku żółciowym utworzą się złogi utrudniające przepływ żółci do dwunastnicy. Zmusza to pęcherzyk do intensywnej pracy. Rezultatem są silne skurcze, które odczuwamy jako kolkę wątrobową.Dolegliwość ta charakteryzuje się bardzo silny bólem, który może trwać nawet kilka godzin. Zazwyczaj chorzy umiejscawiają go po prawej stronie brzucha. Może promieniować w stronę łopatek.

Jesz tłusto, pijesz alkohol? To “lubi” kolka wątrobowa! Warto wybrać się na USG Brzucha Warszawa.

Te czynniki sprzyjają powstawaniu dolegliwości:

  • potrawy smażone
  • nadmiar pokarmów mięsnych
  • zbyt duża ilość soli w diecie
  • alkohol
  • wiek (kolka wątrobowa często atakuje kobiety po 40. roku życia)

Kolka wątrobowa – jak jej zapobiegać?

Metodą pozbywania się tej dolegliwości jest najczęściej zdrowa dieta. Niezbędne jest ograniczenie lub wyeliminowanie pokarmów smażonych, tłustych na rzecz potraw gotowanych zawierających chude mięso (np. indycze czy cielęce). Dla polepszenia stanu zdrowia konieczne jest również ograniczenie spożycia alkoholu oraz zwiększenie w diecie ilości pokarmów bogatych w białko (takich jak chude mleko czy sery twarogowe).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *