Marskość wątroby typologia i mechanizm

Marskość choroby jest schorzeniem, które występuje samo lub jako powikłanie wielu różnych chorób z wirusowymi zapaleniami wątroby na czele.

W naszym kraju jednym z głównych winowajców marskości jest alkohol.

Choroba na poziomie komórkowym polega na nieprawidłowościach w przebiegu naturalnego procesu regeneracji miąższu. Równocześnie zachodzą trzy procesy: komórki wątrobowe z różnych przyczyn podlegają martwicy i zwyrodnieniu; uszkodzony miąższ organu regeneruje się samoistnie; rozrastający się organ podlega zwłóknieniu i zaczyna z dużą siłą naciskać na bardzo liczne w swojej strukturze naczynia krwionośne ograniczając ich drożność.

Prowadzi to do tego, że stare komórki są sukcesywnie niszczone a nowe, które powstają by przejąć ich funkcję są niedożywione ponieważ krew nie dopływa do nich w dostatecznych ilościach. Z tego samego powodu nie mogą w pełni wywiązywać się ze swojej roli – nie oczyszczą krwi, która do nich nie dotrze. Długo trwałe współistnienie powyższych procesów powoduje stopniowy spadek skuteczności wykonywania wszystkich funkcji, które posiada wątroba. Na końcu drogi jest pełna niewydolność i konieczność przeszczepu.

Przebieg marskości może być również znacznie szybszy i przebiegać razem ze zmniejszeniem się rozmiarów organu.

Dzieje się tak w przypadkach marskości pomartwiczej. Jest ona bezpośrednim skutkiem jednorazowego silnego uszkodzenia organu, do którego najczęściej dochodzi w przypadku zatruć różnego rodzaju chemikaliami (między innymi alkoholem w znacznych ilościach), toksynami (bardzo często po zjedzeniu trujących grzybów) lub w przebiegu ostrego przypadku wirusowego zapalenia wątroby (WZW).

Alkohol w marskości wątroby

Alkoholicy oraz osoby niedożywione bądź źle żywione ze zbyt małą ilością wysokowartościowych białek w diecie często skarżą się na tak zwaną marskość wrotną. Wątroba zachowuje swój kształt w przebiegu tej choroby lecz ulega wyraźnemu zmniejszeniu i spada w niej gęstość komórek.

Wywołanym przez problemy z długotrwałym zastojem żółci typem choroby jest marskość żółciowa. Bywa ona powikłaniem w przebiegu kamicy żółciowej i zapalenia woreczka żółciowego. Wątrobę ogarnia stan zapalnym występuje bardzo silny ból i jeśli przyczyny zastoju żółci nie są wyeliminowane dochodzi do martwicy na dużą skalę.

Warto robić USG jamy brzusznej Warszawa raz na 2 lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *