Objawy marskości wątroby

Sama wątroba nigdy nie boli. Jest to narząd praktycznie nieunerwiony.

Ból pojawia się jako efekt rozprzestrzeniającego się stanu zapalnego na okolice wątroby lub jako efekt jej powiększenia i nacisku na struktury ją otaczające. W przypadku marskości ból może pojawić się w prawym boku. Bardziej charakterystyczne ale bardzo rzadko przez pacjentów łączone z tą chorobą objawy to zaczerwienienie dłoni, pojawianie się czerwonych plamek na tułowiu, zwłóknienie Ściegien w rękach połączone ze zniekształceniem palców a także paznokci oraz przerost ślinianek przyusznych.

Wątroba może pracować nawet jeśli uszkodzeniu uległo blisko 75% jej miąższu więc bardzo długo może nie pojawiać się żaden sygnał. Dopiero kiedy upośledzenie funkcji organu zaczyna stawać się poważne można odczuwać ciągłe silne zmęczenie, tracić masę ciała i nie mieć apetytu, uskarżać się na nudności i bole brzucha. Zdarza się, że upośledzeniu ulegają podstawowe narządy płciowe obu płci a u mężczyzn powiększeniu ulegają sutki. Jak widać są to wszystko bardzo ogólne objawy. Bezpośrednio zmiany widoczne będą tylko w badaniu krwi lub USG brzucha jeśli choroba nie zaszła jeszcze za daleko.

W momencie pojawienia się ewidentnej niewydolności wątroby objawy nasilają się i zaczynają pojawiać się dodatkowe elementy często bezpośrednio groźne dla zdrowia i życia lub mogące powodować bardzo poważne powikłania. Są to między innymi:

  • Wybroczyny i krwawienia – spowodowane mniejszą ilością czynnika krzepnięcia w krwi;
  • Żółtaczka – silne zażółcenie oczu i skóry;
  • Encefalopatia wątrobowa – uszkodzenie mózgu spowodowane nagromadzeniem toksyn w organizmie;
  • Spadek tempa metabolizmu;
  • Nadciśnienie wrotne – spowodowany problemami przepływu krwi przez wątrobę problem prowadzący do powstawania żylaków i wodobrzusza;
  • Zespół wątrobowo-nerkowy – rozwój niewydolności nerek;
  • Zespół wątrobowo-płucny – przewlekłe niedotlenienie krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *