Biegunka u niemowlaka? Zwalcz ją jak najszybciej!

 

Zostanie rodzicem po raz pierwszy to ogromna zmiana w życiu, która wiąże się z wieloma nowymi obowiązkami. Każdy chce dla swojego dziecka jak najlepiej, jednak kiedy pojawia się pierwszy potomek, opiekunom często brak doświadczenia i bywają zagubieni, a także często panikują, gdy zaczyna dziać się coś niepokojącego. Warto wiedzieć, jak radzić sobie z niektórymi dolegliwościami, które mogą zdarzać się dość często, rzadko świadcząc o poważnym schorzeniu. Tak bywa z biegunką u niemowlaka. Zobaczmy, jak ją wyleczyć.

Probiotyki dla dzieci na biegunkę – miej je zawsze w domowej apteczce!

Każdy rodzic powinien pamiętać o odpowiednim wyposażeniu domowej apteczki. Dobrze, aby znalazły się w niej produkty pierwszej potrzeby, ale także leki i suplementy, które mogą pomóc w sprawniejszym poradzeniu sobie z różnymi schorzeniami, między innymi – rozwolnieniem. Warto więc z wyprzedzeniem kupić probiotyki i elektrolity dla dzieci, aby w razie wystąpienia objawów, móc z nich szybko skorzystać. A jeżeli zastanawiamy się, co na biegunkę, Dicoflor dla dzieci to sprawdzona opcja, która może wspomóc powrót malucha do zdrowia.

Podczas biegunki bardzo ważne jest podawanie dziecku płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia. Najlepsze w tym zakresie są właśnie gotowe preparaty elektrolitowe, zawierające cenne minerały, ułatwiające przywrócenie poprawnego funkcjonowania układu pokarmowego.

Nie obawiaj się biegunki, ale poznaj jej przyczynę

Biegunka u niemowlaka nie jest niczym nadzwyczajnym i często przechodzi samoistnie, jej objawy można łagodzić domowymi sposobami i zazwyczaj nie wymaga interwencji lekarza. Warto jednak zapoznać się z najczęstszymi przyczynami biegunek u dzieci:

  • zakażenie wirusowe, przede wszystkim rotawirusami i adenowirusami,
  • zakażenia bakteryjne, głównie winne są tu bakterie Salmonella, Escherichia Coli, Clostridium,
  • zatrucia pokarmowe, spowodowane np. spożyciem nieświeżego jedzenia,
  • przyjmowanie antybiotyków, zwalczających zdrowe bakterie jelitowe wraz z bakteriami chorobotwórczymi.

Biegunka u niemowlaka utrzymuje się dłużej? Być może to postać przewlekła

O biegunce przewlekłej mówimy, gdy stan chorobowy, polegający na oddawaniu większej ilości stolców, charakteryzujących się luźną i wodnistą konsystencją, utrzymuje się powyżej dwóch tygodni. Przyczynami takiego stanu rzeczy mogą być:

  • pasożyty,
  • zakażenia wirusowe i bakteryjne (tymi samymi szczepami, co w przypadku biegunki ostrej),
  • celiakia,
  • inne nietolerancje pokarmowe,
  • alergie pokarmowe, np. na białka mleka krowiego.

W większości przypadków z biegunką u niemowlaka wygrać można w domu, jednak gdy utrzymuje się ona dłużej, zapewne każdy rodzic skontaktuje się z lekarzem. Takie działanie jest dobre dla dziecka, gdyż specjalista pomoże ustalić przyczynę biegunki, może też zalecić dietę eliminacyjną w przypadku nietolerancji lub alergii i zleci odpowiednią terapię, której zadaniem będzie przywrócenie organizmu dziecka do prawidłowego funkcjonowania.