Testy reakcji psychofizjologicznych z wykorzystaniem wariografu

Testy reakcji psychofizjologicznych z wykorzystaniem wariografu

Wariograf jest dosyć starym urządzeniem. Pierwsze wzmianki o jego zastosowaniu mają już prawie sto lat. Aż trudno uwierzyć, że do tej pory tak mało mówiło się o jego zastosowaniu w medycynie, a w szczególności w testowaniu reakcji psychofizjologicznych. Co warto wiedzieć o wariografie? Jak za jego pomocą można testować reakcje psychofizjologiczne? Sprawdzamy!

Wariograf – co to za urządzenie?

Wariograf zwany również wykrywaczem kłamstw oraz poligrafem jest urządzeniem elektronicznym o bardzo szerokim zastosowaniu, w tym również w medycynie. To właśnie za jego pomocą można wychwycić i zarejestrować w postaci obrazu graficznego wiele różnych reakcji fizjologicznych człowieka, w tym między innymi zmiany cyklu oddechowego, zmiany oporu elektrycznego skóry (potliwości), zmiany w ciśnieniu krwi, jak również w tętnie.

Testy reakcji psychofizjologicznych na wariografie – jak się do tego zabrać?

Jak się w ogóle zabrać do tego typu testów? Samo badanie przebiega zwykle sprawnie i bezproblemowo, ale tylko wtedy, gdy się do nich odpowiednio przygotujemy. Na pewno powinniśmy dobrze się zastanowić, co będzie przedmiotem badania, jak również wybrać odpowiednią firmę świadczącą tego typu badania oraz samego pacjenta. Osoba poddawana testom powinna być zdrowa, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Przeciwwskazaniami do testów są zaburzenia psychiczne, upośledzenia umysłowe, jak również wiele różnego typu schorzeń – od chorób serca, po choroby neurologiczne, problemy z oddychaniem, czy nawet ból spowodowany innymi dolegliwościami. Dlatego na początku warto przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem i dowiedzieć się, czy kwalifikuje się do badania z wykorzystaniem wariografu.

Przebieg testów reakcji psychofizjologicznych na wariografie

Testy mogą mieć różny charakter. Możemy zdecydować się na testy z wykorzystaniem pytań lub obrazów, ale nie tylko. Coraz częściej mówi się o testach, gdzie tylko zadawane są pytania i sprawdza się, jak na nie reaguje organizm. Aby jednak móc zarejestrować reakcje psychofizjologiczne organizmu, najpierw trzeba podłączyć daną osobę do czujników wariografu i obserwować, jakie zapisuje dane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *