Komora hiperbaryczna

 

Komora hiperbaryczna to urządzenie, które umożliwia przeprowadzenie tlenoterapii hiperbarycznej. Oddychanie stuprocentowym tlenem w warunkach ciśnienia wyższego niż atmosferyczne pozwala dotlenić wszystkie tkanki organizmu.

Podczas leczenia pacjent będzie wygodnie leżeć w komorze hiperbarycznej przez 90-120 minut dziennie. Wielu pacjentów zaczyna od 20 zabiegów. Zabiegi mogą być dalej przedłużane, w zależności od postępu rany i powikłań. W komorze panuje ciśnienie 100 procent tlenu, co odpowiada nurkowaniu od 10 do 13 metrów poniżej poziomu morza. Ten wzrost ciśnienia pozwala na rozpuszczenie większej ilości tlenu w osoczu (od 10 do 20 razy więcej niż normalnie). Powietrze, którym normalnie oddychamy, stanowi około 21 procent tlenu. Pacjenci w komorze hiperbarycznej oddychają w przybliżeniu 200 do 240 procent tlenu.

„Z czasem wzrost tlenu stymuluje angiogenezę, czyli tworzenie nowych naczyń krwionośnych w tkankach” – mówi Susie Frye, certyfikowana technolog hiperbaryczna i dyrektor ds. Bezpieczeństwa w szpitalu regionalnym Logan. Dodaje, że dla pacjentów, którzy przestrzegają zalecanych metod leczenia, odżywiania i leczenia ran, hiperbaryczna terapia tlenowa przyspieszy proces gojenia trzy do pięciu razy.

Słowo hyper oznacza wzrost, a baric odnosi się do presji. Frye dodaje, że tlenoterapia hiperbaryczna może zwiększyć krążenie i dotlenienie, umożliwiając tlenowi budowanie i poważnie uszkodzonych naczyń krwionośnych, a także wyzwalanie wzrostu kolagenu, co prowadzi do gojenia. „Wzrost ciśnienia może również zmniejszyć obrzęk, co z kolei zwiększa przepływ krwi” – mówi. „Tlen pomaga również ciału tworzyć nowe białe krwinki, co pomaga ciału zwalczać infekcje”.

Niektóre typowe zastosowania komór to leczenie owrzodzeń stopy cukrzycowej, na które może być narażona kość, mięsień lub ścięgno. Leczenie hiperbaryczne może również pomóc w leczeniu zapalenia kości i szpiku, niektórych infekcji, nieudanych przeszczepów lub płatów, zatrucia tlenkiem węgla, choroby dekompresyjnej (zgięcia), oparzeń termicznych i innych dolegliwości. Korzyści odniosą także pacjenci, którzy mieli określone nowotwory i zostali poddani radioterapii, podobnie jak osoby z radionekrozą – uszkodzeniem tkanek spowodowanym ekspozycją na promieniowanie a przede wszystkim ma za zadanie przyspieszenie gojenia się ran.

Z oczywistych przyczyn personel medyczny działa pod bardzo surowymi przepisami bezpieczeństwa z powodu wysokiego poziomu tlenu związanego z użyciem komory hiperbarycznej. Wszystko, co może spowodować pożar lub działanie jako paliwo podczas pożaru, takie jak lakier do włosów, dezodorant, urządzenia elektroniczne lub zapalniczki, jest zabronione w pokoju zabiegowym. Większość pacjentów ogląda filmy, słucha muzyki lub po prostu śpi podczas zabiegów.

            Jeżeli się zastanawiasz nad zabiegami w komorze hiperbarycznej to poniżej znajdziesz kilka zalet związanych z tymi zabiegami:

  • Zwiększa dotlenienie tkanek organizmu
  • Zwiększa przepływ krwi i krążenie
  • Zwiększa liczbę białych krwinek
  • Zwiększa skuteczność antybiotyków
  • Zmniejsza obrzęki i bóle