Rezonans magnetyczny na schorzenia kręgosłupa

Rezonans magnetyczny na schorzenia kręgosłupa

Schorzenia kręgosłupa w dzisiejszych czasach stają się praktycznie codziennością. Coraz częściej podczas wykonywania codziennej pracy zawodowej siedzimy, a to nigdy nie jest korzystne dla naszych kręgosłupów. Skoro na skrzywienie kręgosłupa cierpią już dzieci w pierwszych klasach podstawówki, to co dopiero mają powiedzieć dorośli? Problemy z kręgosłupem będą się stopniowo powiększały u coraz młodszych grup społecznych, także tych pracujących fizycznie, bo również taka praca dla kręgosłupa bywa przecież sporym obciążeniem. Zbyt duży wysiłek fizyczny może prowadzić do osłabienia pracy kręgosłupa, pęknięć i nadwyrężeń, a to wszystko ma wpływ na wygląd naszych pleców. Najlepszym sposobem na zbadanie i przyjrzenie się z bliska kondycji naszego kręgosłupa jest rezonans magnetyczny. Badanie to wykonuje się zupełnie nieinwazyjnie i w bezpiecznych warunkach. Każdy odcinek kręgosłupa, począwszy od szyi, jest poddawany analizie, by wykryć wszelkie nieprawidłowości. Są one przedstawiane na bieżąco na dużym ekranie komputerowym. Lekarz może przyjrzeć się powiększonej lub pomniejszonej postaci problemu.

Rezonans magnetyczny – uratuj swój kręgosłup w porę

Rezonans magnetyczny jako zabieg badawczy i profilaktyczny pozwala na określenie trafnej diagnozy znacznie szybciej, niż w przypadku badań typowo tradycyjnych. Tutaj mamy do czynienia z wysoką jakością nie tylko emitowania, ale również skalowania obrazu. Oznacza to, że nasz kręgosłup w czasie prześwietlania na monitorze komputerowym zostaje zaprezentowany dokładnie tak, jak wygląda i z wyszczególnionymi detalami. W ten sposób lekarz przeprowadzający badanie dostrzec może niekorzystne zmiany. Samo badanie nie jest zbyt rozbudowane, najczęściej kończy się na kilkunastu minutach. Na szczególne życzenie pacjenta przygotowany może zostać zestaw zdjęć oraz film z badania, który będzie można potem skonsultować na miejscu z lekarzem prowadzącym oraz zabrać do domu jako formę dokumentu z przeprowadzonych czynności. Rezonans magnetyczny może być pierwszym sygnałem do tego, że trzeba w niedługim czasie zmienić tryb życia.

Rezonans magnetyczny – co dalej?

Wszystko zależy od tego, co podczas wykonywania rezonansu zostało wykryte. Jeśli mamy do czynienia z naroślami na kręgosłupie, może to oznaczać zbliżający się nowotwór. Tego rodzaju zmiany muszą zostać poddane dalszym badaniom, aby określić stopień zagrożenia. Postawa kręgosłupa przedstawiona nam dzięki rezonansowi pokaże wszelkie wady anatomiczne. Pokierowani przez odpowiedniego lekarza, będziemy mogli rozpocząć rehabilitację w miejscach do tego przeznaczonych. Określona skala problemu z kręgosłupem będzie stopniowo rozwiązywana dzięki ćwiczeniom na specjalistycznych maszynach do ćwiczeń. W każdym szpitalu znajdują się takie miejsca. Po pewnym czasie, regularnych ćwiczeniach, prowadzeniu bardziej aktywnego trybu życia, możemy zdecydować się na ponowny rezonans magnetyczny. Na podstawie obu wyników, teraźniejszego oraz tego z przeszłości, będziemy mogli sprawdzić, jak wiele zmieniło się na lepsze i nad czym jeszcze trzeba popracować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *