Gdy twoje dziecko ma kurzajkę…
Kurzajki, to niestety bardzo częsty problem u dzieci. Zwykle dzieci nie są jeszcze uodpornione dobrze na wirusy, wówczas ryzyko zachorowania jest większe. Szacuje się, że aż 15 % dzieci, mierzy się z tym problemem. Występowanie kurzajki, to jednak nie tylko efekt słabej, czy obniżonej odporności u dziecka ale także stres, nieprawidłowa dieta i okres jesienno-zimowy, szczególnie nieprzyjazny dzieciom, ze względu na nasilone występowanie chorób. Najczęściej kurzajka atakuje u malca, dłonie, stopy i palce. Wyjątkowo kapryśne są kurzajki pojawiąjące się u dzieci, na dłoniach, gdyż może ich pojawić się tam wiele i zaczną przeszkadzać dziecku, w wykonywaniu codziennych czynności.
Kiedy dziecko jest szczególnie narażone na zarażenie się kurzajkami?
Dzieci kochają wodę, tym samym lubią chodzić na basen. Basen jest niestety skupiskiem wielu bakterii, to właśnie tam należy zachować środki ostrożności. Dziecko powinno być zaopatrzone we własne klapki i wycierać się wyłącznie w swój ręcznik. Ponadto, warto dziecku przekazać zasady higieny osobistej, tzn. żeby często myło ręce, używało swoich przedmiotów, unikało kontaktu z brudnymi rzeczami, a w domu należy dzieci kąpać w osobnej wodzie.
Jak usuwa się kurzajki u dzieci?
Usuwanie kurzajek u dzieci, podobnie jak i u dorosłych, nigdy nie będzie w 100% efektywne. Ich usunięcie, nie daje gwarancji powrotu nieprzyjemnej narośli. Dermatolodzy rekomendują aby u dzieci, usuwać kurzajki metodą lapisowania. Odbywa się to za pomocą patyczka lapisowego, który możemy zakupić w aptece. Można je wówczas smarować płynem, żelem lub maścią na kurzajki, która zawiera kwas salicylowy, mlekowy, a także mocznik. Jeśli bowiem metoda okaże się niepomocna, wówczas warto udać się do dermatologa, który usuwa kurzajki poprzez zamrażanie ciekłym azotem albo dostosuje inną metodą. Praktykuje się także usuwanie za pomocą łyżeczkowania, przy miejscowym znieczuleniu, a także usuwanie laserowe, polegające na usuwaniu brodawki, cieńką wiązką lasera, dzięki czemu zmiana zostaje podgrzana i następuje zniszczenie wszystkich komórek wraz z wirusem.
Czy wyleczona kurzajka, może powracać do dziecka?
Niestety usuwanie kurzajki, nie daje gwarancji, że problem się nie pojawi. W przypadku kurzajki, szczepów wirusa jest dużo, kótry w organizmie potrafi się nadal utrzymywać. Dodatkowo w momencie obumarcia, może się rozsiewać i przenosić na inne obszary. Kurzajki mają to do siebie, że ich leczenie zależy od szczepów wirusa, który spowodował zakażenie. Nasz organizm, z czasem szybciej rozpoznaje wirusa, który powraca i dzięki temu szybciej go zwalcza. Nie ulega wątpliwości, że należy kurzajkę leczyć, ponieważ mają tendencje do rozsiewania się, a dodatkowo są nieestetyczne, zaraźliwe i uporczywe. Dzieciom szczególnie utrudniaja codziennie funckjonowanie, zwłaszcza kiedy są umiejscowione pod stopą, tam w momencie chodzenia, można odczuwać ból.