Czym jest endometrioza?

 

W dzisiejszych czasach na świecie wyróżnić możemy wiele chorób. Warto wiedzieć o tym, że niektóre z nich dotyczą tylko kobiet lub tylko mężczyzn. Wynika to w wielu przypadkach z uwarunkowań genetycznych jednej i drugiej płci. Jeśli weźmiemy pod uwagę kobiety to przykładem choroby dotykającej właśnie tylko tę płeć jest endometrioza. W rzeczywistości jest to przewlekłe schorzenie, które polega na występowaniu komórek endometrium poza ich właściwą lokalizacją jaką jest wnętrze macicy. Ogniska zdecydowanie najczęściej zlokalizowane są w okolicy narządów rozrodczych u kobiet, dlatego czasami zdarza się tak, że atakują także pęcherz moczowy, otrzewną czy jelito grube. Zapewne teraz wiele osób zastanawia się jakie są  główne objawy tej choroby?

Endometrioza – objawy

Zdecydowanie głównym i najczęstszym objawem wspomnianej choroby jest ból w okolicach miednicy. Jak się okazuje to właśnie dlatego często pacjentki decydują się na wizytę u lekarza. Warto wiedzieć o tym, że raczej taki ból nie występuje bez przerwy, bo najczęściej jest to podczas oddawania moczu czy stolca, stosunków płciowych oraz menstruacji. Czasami zdarza się tak, że ze względu na ból w okolicach pęcherza błędnie diagnozowane są problemy właśnie z nim, a w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Jak zatem widać prawidłowa diagnoza nie tylko czasami jest trudna, ale przede wszystkim niezwykle istotna w kontekście prawidłowego leczenia. Warto wspomnieć również o tym, że to schorzenie w niektórych przypadkach, jeśli nie będzie leczone może doprowadzić nawet do bezpłodności.

Endometrioza – leczenie

Jeśli chodzi z kolei o leczenie tej choroby to najczęściej stosuje się wszelkiego rodzaju leki przeciwzapalne, przeciwbólowe czy preparaty hormonalne. Zazwyczaj na samym początku, jednak stosowana jest terapia hormonalna. W przypadku, gdy okaże się ona nieskuteczna to niezbędne jest leczenie chirurgiczne. Nie mniej, jednak trzeba wiedzieć, że wyleczenie tej choroby w niektórych przypadkach jest bardzo trudne.