Czy suplementy diety to lekarstwa?

Prawo stanowi, że suplementy diety lekami nie są. To środku spożywcze, dlatego traktowane są jako żywność. Z uwagi na to, dotyczą ich identyczne regulacje prawne, a samą decyzję o dopuszczeniu ich do obrotu podejmuje Główny Inspektor Sanitarny. Kluczowe w regulacji zasad bezpieczeństwa żywności jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego z roku 2002. Ustanawia ono generalne zasady prawa żywnościowego. Jeśli są jakiekolwiek dowody na to, że dany produkt żywnościowy (zatem suplementy także), stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka, przewidziane są pewne procedury, które mają zapobiec przedostania się takiego produktu do obrotu detalicznego, bądź prędko wycofać go z rynku.

Kluczowy jest fakt, że suplementy diety  lekami nie są, a ich zadaniem jest uzupełnianie niedoborów różnych substancji w naszych organizmach, aczkolwiek nie pełni funkcji leczniczej.

Co należy wiedzieć o suplementach diety?

Kluczem do tego, aby nasz organizm działał prawidłowo jest zbilansowana dieta, ale też odpowiednia ilość ruchu. Co zatem daje nam stosowanie suplementów diety?

Suplementacja to proces, który warto ustalić uprzednio z naszym lekarzem podczas konsultacji medycznych. Na bazie wykonanych badań, można ustalić plan działania. Musimy przy tym mieć świadomość tego, że żywność z którą mamy dziś do czynienia, pozostawia wiele do życzenia pod kątem jakości. Hodowane sztucznie ogórki, pomidory i inne warzywa oraz owoce kupowane zimą, nie mają tak dużo wartościowych witamin i minerałów, co ich odpowiedniki, które uprawiane są w czasie ich naturalnego wzrostu.

Natury oszukać się nie da, stąd suplementy diety, to jedynie wsparcie dla naszego organizmu, aczkolwiek dla wielu osób to podstawa codziennego funkcjonowania. Wysokiej jakości suplementy, przyjmowane racjonalnie, będą doskonałym uzupełnieniem naszego menu, dostarczając niezbędnych witamin i minerałów. Ich przyjmowanie jest najważniejsze w przypadku diety eliminacyjnych, nisko energetycznych, a także tych dla sportowców.