USG Warszawa

Wiele różnych zastosowań ultradźwięków w sytuacjach medycznych

Ultrasonografia medyczna to nieinwazyjna technika obrazowania diagnostycznego, czasami stosowana jako terapeutyczne zastosowanie technologii ultradźwiękowej. Jest powszechnie używany do obrazowania wewnętrznych struktur ciała, takich jak mięśnie, ścięgna, kości, tkanki i naczynia krwionośne. Jego celem jest zwykle wykrycie patogenu lub usunięcie patologii z narządu. Niektórzy lekarze używają nawet USG do diagnozowania niektórych chorób.

Ultradźwięki są czasami stosowane do diagnozowania stanów, które nie są wykrywane konwencjonalnymi metodami lub w których nie znaleziono określonego objawu. Za pomocą ultradźwięków można wykryć wiele schorzeń, w tym mięśniaki macicy, fibromialgię, zespół chronicznego zmęczenia, ciążę i poród oraz zapalenie stawów.

Ta nieniszcząca technika może pomóc w diagnozowaniu i leczeniu wielu chorób. Wiele badań wykazało, że ultradźwięki mogą diagnozować raka wcześniej niż tradycyjne testy laboratoryjne. W niektórych przypadkach możliwe jest wykrycie raka wystarczająco wcześnie, aby go wyeliminować, bez stosowania konwencjonalnych metod leczenia raka.

W przeszłości ultradźwięki stosowano w leczeniu wielu różnych typów nowotworów i guzów, emitując ultradźwiękowe fale dźwiękowe do guza. Zabieg ten powoduje niewielkie uszkodzenia otaczającej tkanki, a wyniki często są porównywalne z tymi, które uzyskuje się po tradycyjnej operacji. Jednak większość ludzi wolałaby nie poddawać się operacji ze względu na długi proces gojenia, który jest wymagany do wyleczenia raka.

Większość pacjentów odczuwa co najmniej jeden efekt uboczny terapii ultradźwiękowej.

Te działania niepożądane mogą obejmować od łagodnego dyskomfortu do silnego bólu. Niektórzy pacjenci mogą również odczuwać nudności, wymioty, zawroty głowy i trudności w oddychaniu. Rozważając poddanie się terapii ultradźwiękowej należy zwrócić uwagę na te możliwe skutki uboczne i zapytać o nie swojego lekarza lub technika USG przed zabiegiem.

W celu złagodzenia bólu pacjent może otrzymać wstrząs wywołujący https://usg-warszawa.pl/alicja-siwko-chirurg-naczyniowy-warszawa/ tymczasowe odrętwienie. Inni mogą otrzymać lekki spray, aby zmniejszyć ból lub dyskomfort. Inni mogą mieć wprowadzane do ciała fale ultradźwiękowe w celu leczenia hemoroidów wewnętrznych lub żylaków. Czasami lekarze mogą używać ultradźwięków w leczeniu stanu, takiego jak zapalenie uchyłków.

W celu zmniejszenia przepływu krwi przez pacjenta w nogach lub kończynach dolnych można również zastosować USG. Zmniejszenie dopływu krwi do określonej części ciała wpływa również na normalne funkcje organizmu, powodując objawy, takie jak bóle nóg, skurcze, osłabienie lub brak energii.

Podczas radioterapii można zastosować ultradźwięki w celu zmniejszenia guza. Promieniowanie może zabijać bakterie, które rosną w małych kieszonkach, które nie stały się rakowe, ale nie zawsze jest skuteczne. Niektóre osoby z poważniejszą postacią raka mogą wymagać połączenia chemioterapii i radioterapii w celu zabicia bakterii, które rosną w guzie. To znacznie ułatwi leczenie komórek rakowych.

W przypadku pacjentów z rakiem piersi USG pomaga określić, czy w gruczołach sutkowych występują zmiany złośliwe. U kobiet, które miały raka, złośliwe zmiany mogą być trudne do wykrycia bez operacji. Badania ultrasonograficzne mogą pomóc w postawieniu diagnozy. W przypadku stosowania ultradźwięków w leczeniu raka piersi technik pobierze próbkę tkanki z gruczołu, a następnie przyłoży sondę elektryczną do tego obszaru. Fala o częstotliwości radiowej wygeneruje odczyt wskazujący na intensywność raka.

Inną techniką stosowaną w leczeniu guzów piersi jest limfangiografia. Technicy są w stanie umieścić wypełnione płynem worki w dotkniętych obszarach w celu wykrycia węzłów chłonnych, co pozwala na dokładniejszą diagnozę.

Inną procedurą, która jest powszechnie wykonywana u pacjentów z rozrusznikiem serca, jest otwarta lub przezskórna fundoplikacja. Podczas tej procedury sonda jest umieszczana w klatce piersiowej w celu leczenia guza rozrusznika lub innego problemu z implantem bez konieczności wyjmowania całego rozrusznika lub implantu.

Inną formą operacji nazywaną operacją na otwartym sercu jest ambulatoryjne USG serca. Sondę ultradźwiękową umieszcza się przez otwór w klatce piersiowej w celu zbadania serca, które nie działa prawidłowo.