Pierwsza wizyta u ginekologa – jakich badań należy się spodziewać?

Pierwsza wizyta u ginekologa – jakich badań należy się spodziewać?

Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym to dla wielu kobiet stresujące przeżycie. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu tak wiele mitów słyszy się odnośnie do samego ginekologa, jak i wykonywanych badań. Czego należy się spodziewać? Jakie badania może wykonać ginekolog warszawa? Sprawdzamy!

Ginekolog – kto to taki?

Ginekologia to jeden z wielu działów medycyny. Czym jednak zajmuje się lekarz też specjalizacji? Choć odpowiedź wydaje się oczywista, nadal wiele kobiet nie jest w stanie do końca to określić. Przede wszystkim mowa tutaj o kobietach, które czeka pierwsza wizyta u ginekologa. Jaka jest w takim razie prawda? Kim jest ginekolog i czym się dokładnie zajmuje? Najprościej mówiąc, ginekolog jest specjalistą zajmującym się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem chorób żeńskich narządów płciowych. Ginekologia jest również mocno związana z położnictwem, więc to właśnie on może się zająć również kobietami w ciąży, jak i bezpośrednio po porodzie. Zgłaszać się do niego mogą kobiety w różnym wieku, co oznacza, że to specjalista, który zajmie się jednakowo dziećmi, nastolatkami, kobietami dorosłymi, jak i starszymi.

Jakich badań należy się spodziewać podczas pierwszej wizyty w gabinecie?

Przy pierwszej wizycie należy nastawić się na to, że ginekolog będzie chciał zebrać o nam jak najwięcej informacji. Dlatego należy spodziewać się pytań o ostatnią miesiączkę, jak również o to, czy jest stosowana antykoncepcja. Po wstępnym wywiadzie lekarz może przejść do dokładniejszej diagnostyki i w takich przypadkach zwykle wykonywane jest badanie ginekologiczne z wykorzystaniem wziernika. Narzędzie to wsuwane jest bezpośrednio do pochwy w celu obejrzenia szyjki macicy, jak również pobrania wycinka do badania cytologicznego. Innym, również często stosowanym badaniem jest tzw. badanie dwuręczne. W trakcie tego badania ginekolog wsuwa dwa palce do pochwy i uciska podbrzusze. Celem tego badania jest sprawdzenie rozmiaru oraz ruchomości macicy.

Ginekolog zajmuje się również ciężarnymi, więc jeśli Twoja wizyta jest spowodowana podejrzeniem ciąży lub chciałabyś sprawdzić, czy dziecko prawidłowo się rozwija, powinnaś liczyć się z tym, że ginekolog wykona USG brzucha, ale może również zalecić badania prenatalne (jak np. amniopunkcja oraz biopsja kosmówki).

Wizyta u ginekologa to również dobra okazja, by sprawdzić stan piersi i upewnić się, że nie zaszły w nich żadne groźne dla naszego zdrowia zmiany. Jak wiadomo, zarówno rak piersi, jak i rak szyjki macicy bywają bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, więc należy być pod stałą kontrolą ginekologa i badać się regularnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *