Odszkodowanie po wypadku z pijanym kierowcą

 

Pomimo licznych akcji społecznych oraz surowych kar, wciąż nie brakuje nieodpowiedzialnych kierowców, którzy są w stanie zaryzykować i wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu. W roku 2019 policja w Polsce zatrzymała ponad 110 tysięcy osób prowadzących pojazd bez alkoholu. To zatrważająca liczba! Co możemy zrobić w sytuacji, gdy ucierpimy w wypadku lub kolizji spowodowanej przez pijanego kierowcę? Jakie odszkodowanie powypadkowe nam przysługuje?

Ubezpieczenie OC pokrywa koszty odszkodowania

Polisa OC jest obowiązkowa dla wszystkich kierowców w Polsce. Jeśli kierowca znajdujący się pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek, jego ubezpieczyciel pokryje straty oraz wypłaci odszkodowanie poszkodowanym uczestnikom zdarzenia. W praktyce, nieodpowiedzialny kierowca musi liczyć się z poważnym uderzeniem po kieszeni. Jazda pod wpływem alkoholu jest argumentem, który pozwala firmie ubezpieczeniowej ubiegać się o zwrot kosztów od pijanego kierowcy. Będzie on musiał zapłacić ubezpieczycielowi wszystkie należności z tytułu wypłaconych odszkodowań.

Co w sytuacji, gdy pijany kierowca nie ma ubezpieczenia?

Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC nie sprawia, że wszyscy kierowcy wykupują polisę. Pijany kierowca bez takiej polisy nie należy do rzadkości. Kto w takiej sytuacji wypłaci odszkodowania powypadkowe? Zajmie się tym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który wypłaci zadośćuczynienie osobom poszkodowanym w wypadku spowodowanym przez kierowcę bez ważnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Co szczególnie istotne, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci odszkodowanie po wypadku także w sytuacji, gdy nietrzeźwy kierowca oddali się z miejsca zdarzenia, a policji nie uda się ustalić jego personaliów. Niestety, odszkodowania Warszawa wypłacane przez UFG często pozostawiają wiele do życzenia, jeśli chodzi o ich wysokość. W takiej sytuacji, osoba poszkodowana może wynająć firmę odszkodowawczą, która podejmie działania mające na celu uzyskanie wyższego zadośćuczynienia.

Jakie odszkodowanie przysługuje poszkodowanym osobom?

Osoby poszkodowane w wyniku wypadku z udziałem pijanego kierowcy mają prawo do ubiegania się o kilka świadczeń. Odszkodowanie komunikacyjne obejmuje oczywiście straty materialne, które ponieśliśmy w wyniku zdarzenia. Ponadto, poszkodowany może oczekiwać zwrotu kosztów leczenia oraz rehabilitacji, zadośćuczynienia za doznaną krzywdę oraz cierpienie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, a także zwrot zarobków utraconych w wyniku wypadku.

Jeśli wypadek przyczyni się do trwałej niepełnosprawności, osoba poszkodowana może ubiegać się o rentę, a także o jednorazowe świadczenie na poczet przekwalifikowania zawodowego lub założenia nowej działalności gospodarczej. Odszkodowania powypadkowe nie tylko pokrywają straty, ale również pomagają wrócić osobie poszkodowanej do normalnego życia.

Jak ubiegać się o należne odszkodowanie powypadkowe?

Gdy ustalimy już zakres świadczeń, o które pragniemy się ubiegać, nadchodzi czas na oszacowanie wartości odszkodowania Warszawa, które sprosta naszym oczekiwaniom. Musimy także przygotować pełną dokumentację, która dowiedzie poniesionych strat materialnych oraz uszczerbku na zdrowiu. Osoba poszkodowana musi uargumentować swoje racje, co jest podstawą do wypłacenia należnego odszkodowania po wypadku z udziałem pijanego kierowcy. Musimy się jednak liczyć z tym, że firma ubezpieczeniowa zaproponuje nam znacznie niższe odszkodowanie powypadkowe.

W takiej sytuacji możemy skorzystać z usług firmy odszkodowawczej. Po podpisaniu umowy, naszą sprawą zajmą się doświadczeni specjaliści zaznajomieni z prawem ubezpieczeniowym. Firma zrobi wszystko, aby uzyskać w naszym imieniu satysfakcjonujące odszkodowanie komunikacyjne. Najczęściej, osoba poszkodowana zapłaci za taką usługę prowizją w wysokości określonego procenta wartości uzyskanego zadośćuczynienia. To wygodna opcja, która pozwala ograniczyć stres oraz znacznie zwiększa szansę na uzyskanie odpowiedniego odszkodowania.