Najlepsze pasty do zębów – którą z nich wybrać?

Zadaniem pasty do zębów jest nie tylko dokładnie czyścić, ale także właściwie dbać o zęby i dziąsła. Wybór odpowiedniego produktu musi być podyktowany specyficznymi potrzebami lub problemami, takimi jak nadwrażliwość lub przebarwienia. Ale to nie wszystko – najlepsza pasta do zębów musi być przede wszystkim skutecznie zapobiegać próchnicy. Jak połączyć te dwie rzeczy?

Pasta do zębów – na co zwracać uwagę przy zakupie?

W sklepach i aptekach znajdziemy wiele różnych marek past do zębów. Większość z producentów deklaruje, że pomoże wyeliminować wiele problemów z zębami, a nawet naprawić istniejące uszkodzenia. Czy to prawda? I tak, i nie. Takie pasty do zębów naprawdę istnieją, ale w wielu przypadkach obiecujące hasła są tylko chwytami marketingowymi. Jak je zatem rozróżnić? Przydatne mogą być poniższe wskazówki:

 • Warto wybierać pasty, które zawierają bezpieczne dla zdrowia naszych zębów substancje ścierne – np. krzemionkę lub węglan wapnia.
 • Dobroczynne działanie na kondycję jamy ustnej wykazują produkty, w których składzie występują związki o działaniu antyoksydacyjnym, (np. koenzym Q10); antyoksydanty  niwelują szkodliwy wpływ wolnych rodników na tkanki. 
 • Pasty do zębów powinny mieć właściwe stężenie fluoru – w przypadku produktów dla dorosłych najlepiej 1500 ppm. 
 • Pożądanym składnikiem pasty do zębów jest także ksylitol, który podnosi poziom pH w ustach i hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy.

Kluczowym kryterium wyboru pasty do zębów jest także obecność potencjalnie szkodliwych składników. Działania niektórych z nich zauważymy od razu (np. podrażnienie dziąseł, suchość w ustach), inne będą miały skutki długofalowe (odsłonięcie szyjek zębowych, uszkodzenia szkliwa). W szczególności unikajmy następujących składników:

 • Sodium Laureth Sulfate (SLS),
 • Triclosan (może mieć niekorzystny wpływ na gospodarkę hormonalną),
 • Sodium Hydroxide,
 • Hydroxypropyl Methylcellulose.

Miejmy też na względzie, że zbyt częste używanie produktów mocno ściernych (w szczególności wybielających past do zębów) jest również szkodliwe. W miarę możliwości w codziennej pielęgnacji należy stosować pastę do zębów z łagodną formułą. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by takich past używać zamiennie z produktami dedykowanymi konkretnym problemom.

Pasty do zębów GUM – wybierz pastę doskonałą dla Ciebie

W produkcji nowoczesnych past do zębów stosuje się multum składników skoncentrowanych na wąskim działaniu. Dzięki temu możemy skutecznie zmaksymalizować pożądane efekty i pozbyć się różnych dolegliwości. Jedną z najszerszych ofert prezentuje Sunstar GUM. W ofercie tej marki znajdziemy pasty ukierunkowane na szczególne potrzeby, w tym:

 • pasty do zębów wrażliwych – jej składniki tworzą na szkliwie warstwę ochronną; uszczelniają ujścia kanalików zębinowych oraz znieczulają zakończenia nerwowe, oferując podwójne działanie w walce z dyskomfortem. 
 • Pasty do zębów zapobiegające nieświeżemu oddechowi – eliminują bakterie odpowiedzialne za powstawanie przykrego zapachu z ust.
 • Pasty do codziennej pielęgnacji – mają delikatną, niepodrażniającą formułę. Wyróżnia je połączenie fluoru i izomaltu, dzięki czemu skutecznie zapobiegają demineralizacji szkliwa.
 • Pasty do zębów z aparatem ortodontycznym – redukują odkładanie się płytki nazębnej i łagodzą podrażnienia dziąseł dzięki ekstraktowi z imbiru i aloesowi.
 • Pasty do zębów chroniące wrażliwe dziąsła – wzbogacane są aloesem i regenerującą witaminą E.
 • Pasty do zębów wybielające – usprawniają usuwanie przebarwień dzięki pianie międzypęcherzykowej, dzięki czemu nie mają destrukcyjnego wpływu na szkliwo zębów.
 • Ekologiczne pasty do zębów – zawierają aż 99% składników naturalnych.
 • Pasty niwelujące suchość w ustach – nawilżają jamę ustną i wspomagają produkcję bakteriobójczej śliny.

Są to produkty o zbilansowanym składzie, pozbawione szkodliwych składników. Te zostały dobrane tak, by niwelując jedne problemy, nie powodować drugich.