Leczenie WZW – leczenie w żółtaczce

Leczenie WZW – leczenie w żółtaczce

W związku z tym, że większość zakażeń tak HBV jak i HCV przebiega niemal bezobjawowo, ich leczenie ogranicza się do odpoczynku i właściwej diety wspomagającej wątrobę. Wyleczenie przebiega samoistnie. Ostre stany choroby zwalczane są lekami antywirusowymi z interferonem na czele oraz dodatkowo adefowirem i entecavirem. W przypadku ostrego stanu HCV stosuje się rybawirynę.

Dieta przy WZW różni się trochę od klasycznej diety wątrobowej. – Dietetyk Warszawa

W trakcie przechodzenia ostrego rzutu choroby zaleca się komponowanie posiłków tak by 70% spożywanego pokarmu stanowiły węglowodany, 10-20% tłuszcze a resztę białka. Wskazane są zupy mleczne, świeże masło na białym pieczywie z dodatkami takimi jak twaróg, miód czy dżemy, ryż, kasze i potrawy mączne, gotowany drób i ryby, warzywa niepowodujące wzdęć, galaretki i kisiele oraz kompoty. Dieta może być rozszerzana o inne produkty wraz z poprawą ogólnego stanu zdrowia. Po zakończeniu ostrego rzutu choroby nie zaleca się kontynuowania żadnej specjalnej diety.

Rokowania HBV są bardzo dobre.

Śmiertelność ostrego stadium choroby nie przekracza 2% a 90% pacjentów po okresie 6 miesięcy jest wolna od wirusa.

W przypadku HCV tylko 20% eliminuje wirusa ale mniej niż w 1% przypadków dochodzi do zgonów. Jeśli wirus nie zostanie całkowicie wyeliminowany dochodzi do rozwinięcia się przewlekłego stanu choroby. Dla samego pacjenta jest on pośrednio groźny ponieważ najczęściej nie daje objawów ale po kilkunastu-kilkudziesięciu latach może prowadzić do rozwoju marskości wątroby. Podnosi także ryzyko wystąpienia raka wątroby, chorób szpiku i skóry, problemów reumatycznych a w przypadku bardzo długiego okresu choroby – niewydolności narządu.

Konieczne jest wykonywanie regularnych badań. W trakcie utajonego stadium choroby pacjenci mogą intensywnie zarażać. Leczenie przewlekłego WZW od strony farmakologicznej wygląda podobnie jak w stanie ostrym: podawany jest interferon oraz ewentualnie lamiwudyna i rybawiryna. Nie wszystkie rozpoznane przypadki udaje się wyleczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *