Jak żyć z IBS, czyli sposoby na złagodzenie dolegliwości przy zespole jelita drażliwego

Dla każdego człowieka z pewnością ważny jest komfort, nie tylko w domowym zaciszu, ale także w pracy, podczas spotkań z przyjaciółmi, czy w różnych innych sytuacjach, mogących wywoływać podekscytowanie lub podenerwowanie. Kiedy tego komfortu braknie, często dochodzi do zwiększonego odczuwania stresu i zaburzeń różnych układów. Dlatego zazwyczaj staramy się robić wszystko, aby czuć się jak najlepiej. Jednak, co zrobić, kiedy nasze ciało regularnie zaburza nasze dobre samopoczucie, nasze jelita buntują się w najmniej oczekiwanym momencie, a bóle brzucha nie dają poprawnie funkcjonować? Zobaczmy, jak żyć z zespołem jelita drażliwego.

Nie daj się IBS, sprawdź, co może Ci pomóc!

IBS (Irritable Bowel Syndrome) w Polsce znany jest pod nazwą zespołu jelita drażliwego i stanowi jedno z najczęściej rozpoznawalnych schorzeń układu pokarmowego. Objawy tej choroby nie są jednoznaczne, jednak najpowszechniej występujące to biegunki, zaparcia, bóle brzucha, wzdęcia, nadmierne gazy, uczucie przelewania . Są to symptomy, mogące oznaczać wiele różnych problemów, od złej diety, po poważne choroby nowotworowe, jednak w wielu przypadkach jest to właśnie IBS, dolegliwość, której leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów. Aktualnie znane są już metody, które w wielu przypadkach potrafią zmniejszyć dyskomfort w obrębie jelit i sprawiają, że jelito drażliwe przestaje być tak dużym problemem.

Przy IBS pomyśl o probiotykach

Problemem w skutecznym leczeniu IBS jest fakt, że do tej pory nie poznano jednoznacznej przyczyny występowania schorzenia. Naukowcy więc starają się znaleźć środki, które pomogą odczuć ulgę większości osób z tą chorobą. Wiele badań dotyczy wykorzystania probiotyków i prebiotyków w terapii zespołu jelita drażliwego, szczególnie podtypu z większą ilością biegunek, gdyż wtedy często występują niedobory dobrych bakterii w jelitach, mogące wpływać na zaostrzenie objawów.

Dieta przy IBS, a zwiększenie komfortu życiowego

Leczenie zespołu jelita drażliwego to proces złożony, który polega głównie na dostosowywaniu metod, które zapewnią największą ulgę poszczególnym pacjentom. Badania pokazują, że sposób żywienia może mieć kluczowe znaczenie dla odczuwanego komfortu przy IBS i skutecznie zmniejszyć częstotliwość biegunek lub zredukować zaparcia. Najpopularniejszą dietą stosowaną przy IBS i SIBO, jest dieta FODMAP, polegająca na wykluczeniu z jadłospisu monosacharydów, czyli cukrów, które szybko fermentują w jelitach i słabo się wchłaniają. Nie ma jednoznacznego jadłospisu, który potwierdzałby wysoką skuteczność przy każdym przypadku zespołu jelita drażliwego. Zazwyczaj osoba chora ustala jadłospis wraz z lekarzem lub dietetykiem metodą prób i błędów, bazując na tym, jakie produkty (według pacjenta) najbardziej szkodzą, a które redukują częstotliwość występowania objawów.

IBS to przypadłość, która może skutecznie zaburzyć komfort życia, a badania nad leczeniem schorzenia wciąż trwają i jak dotąd nie znaleziono jednej skutecznej metody, która pomogłaby wszystkim pacjentom. Na szczęście w wielu przypadkach zindywidualizowana terapia może znacznie zwiększyć jakość codziennego funkcjonowania osób z jelitem drażliwym.