Dlaczego warto rozważyć przejście na wegetarianizm?

 

Nie da się ukryć, że z roku na rok dieta wegetariańska zyskuje na popularności. Warto też zaznaczyć, że specjaliści do spraw żywienia twierdzą, że diety wegetariańska i wegańska są jednymi z najzdrowszych na świecie. Oczywiście pod warunkiem, że zostaną odpowiednio zbilansowane. Mimo to wielu osobom trudno całkowicie zrezygnować ze spożywania mięsa i ryb. Część z nich decyduje się na fleksitarianizm. Dieta ta dopuszcza okazjonalne spożywanie mięsa. To świetna opcja dla osób, które rozważają przejście na dietę rośliną.

Dlaczego warto przejść na dietę wegetariańską?

Jeszcze kilkanaście lat temu w polskich sklepach prawie nie było produktów typowo wegetariańskich czy wegańskich. Praktycznie nikt nie słyszał o roślinnych mlekach wegańskich serach, jogurtach czy wędlinach. Na sklepowych półkach można było znaleźć stosunkowo niewiele, królowały niezbyt smaczne kotlety sojowe. Na szczęście to już dawno przeszłość. Nawet w popularnych dyskontach możemy znaleźć możemy znaleźć szeroką gamę produktów stworzonych z myślą o weganach i wegetarianach. Smak wege kabanosów czy pasztetu może zachwycić nawet miłośników mięsa. Dodatkowo dieta wegetariańska skłania nas do wielu eksperymentów kulinarnych. Rezygnacja z mięsa ryb i owoców morza skłania nas do poznawania nowych produktów. Na nowo odkrywamy takie nieco zapomniane produkty jak cykoria, soczewica czy brukiew.

Wegetarianizm pozwala na oszczędzanie sporej ilości gotówki. To szczególnie istotne w czasie szalejącej inflacji. Wszak ryby i mięso dobrej jakości kosztują niemało. Z powodzeniem białko pochodzenia zwierzęcego możemy zastąpić tym roślinnym. Fasola, soczewica, ciecierzyca czy soja kosztują stosunkowo niewiele. Dodatkowo łatwo się je przechowuje. Ziarna nie muszą być trzymane  lodówce. Jeśli pokusimy się o założenie własnego ogródka, to będziemy mogli cieszyć się własnymi warzywami i owocami praktycznie za darmo.

Etyka i ekologia 

Mnóstwo osób decyduje się na rezygnację z jedzenia z powodów etycznych. Nie chcą przyczyniać się do cierpienia zwierząt. Dodatkowo do tego dochodzą kwestie ekologiczne przemysł mięsny znacząco wpływa na emisję gazów cieplarnianych. Dodatkowo produkcja mięsa czy mleka pochłania zasoby naturalne takie jak woda, czy dostęp do ziemi. 

Świadomy wybór da każdego z nas…

Czy to oznacza, że każdy z nas musi rezygnować z jedzenia mięsa? Oczywiście, że nie. Warto jednak spróbować… Część z nas boi się, że przygotowanie bezmięsnych posiłków jest trudne. W takim przypadku  skorzystaj z cateringu Burak Dieta. Dzięki cateringowi mamy dostęp do smacznych i przede wszystkim zbilansowanych posiłków. W ten sposób w prosty sposób możemy poznać nowe połączenia smakowe.  Jeśli mimo to nie wyobrażamy sobie życia bez mięsa, to dobrym rozwiązaniem jest dieta fleksitriańska. Dzięki niej nas sposób odżywiania jest zrównoważony i jednocześnie ni musimy rezygnować z ulubionych potraw.