Ból wątroby

Chyba wielu z nas przynajmniej jeden raz w życiu bolała wątroba. Przyczyn tego stanu rzeczy mogło być naprawdę wiele. Od zjedzenia czegoś ciężko strawnego, aż po poważne choroby. Oczywiście nie zawsze i nie każdy ból wątroby musi oznaczać poważne problemy. Warto jednak poznać jego znaczenie i dowiedzieć się, jak w przyszłości można zapobiegać jego pojawianiu się.

Co oznacza ból wątroby?

Boląca wątroba oznacza jej powiększenie. Powiększona wątroba powoduje nacisk na otaczające ją narządy. Jednym z nich jest woreczek żółciowy. Uciskany, to w rzeczywistości on powoduje ból, który promieniuje na wątrobę. Człowiekowi bardzo ciężko jest zlokalizować źródło takiego bólu, dlatego zwykło się mówić, że jest to ból wątroby. W rzeczywistości jego centrum jest woreczek żółciowy. Co oznacza ów ból? Między innymi to, że z jakiegoś powodu doszło do powiększenia się objętości wątroby. Najczęstszą przyczyną jest zjedzenie zbyt obfitego posiłku. Nadmiar tłuszczu, który się w nim znajdował powinien zostać przetworzony. Jest to zadanie dla wątroby. Aby w jak najkrótszym czasie mogła sobie z tym poradzić, jej rozmiar ulega automatycznemu zwiększeniu się.

Czy ból wątroby to nowotwór?

Oczywiście że że nie. Boląca wątroba nie oznacza oczywiście że mamy do czynienia z nowotworem. Tak samo jak ból brzucha nie jest dowodem na nowotwór lub ból głowy powodem do niepokoju że mamy nowotwór w niej. Tym niemniej ból wątroby powinien nas skłonić do nieco głębszych rozważań nad stanem swojego zdrowia i zastanowienia się nad tym, dlaczego właśnie boląca wątroba nam dokucza.

Jakie są powody bólu wątroby?

Mnóstwo rzeczy może powodować że będzie nas boleć wątroba. Najczęściej jest to nieodpowiednia dieta. Zbyt tłuste jedzenie lub nadmiar spożywanego alkoholu stanowi bardzo duże obciążenie dla wątroby. Czy można sobie z nim poradzić? Oczywiście że tak. Najprostszą receptą jest oczywiście zdrowy styl życia i spożywanie pokarmów lekko strawnych i prawidłowo zbilansowanych dla naszych potrzeb. Jednak i inne rzeczy mogą sprawiać, że wątroba będzie nas boleć. To między innymi problemy zdrowotne, takie jak jej poważne uszkodzenie. Jeśli przez wiele lat nie odżywialiśmy się prawidłowo, nasz styl życia mógł wyrządzić wielkie spustoszenie w wątrobie. Wówczas ból może się utrzymywać przez dłuższy czas. Także stany zapalne wątroby mogą skutkować jej powiększeniem i uciskaniem woreczka żółciowego.

Musimy oczywiście pamiętać o tym, że wątroba się regeneruje. Trzeba jej jednak w tym pomóc i zapewnić odpowiednie do tego warunki. Wątroba w czasie regeneracji powinna być w jak najmniejszym stopniu obciążana tłustym i niezdrowym jedzeniem, które musi przez długi czas przetwarzać. Należy również przyjmować różnego rodzaju witaminy i suplementy, które przyspieszają proces regeneracji wątroby, działają na nią ochronnie i sprawią że ból wątroby będzie mniejszy. U kogo szukać pomocy? Pierwszym miejscem do którego powinniśmy się udać jest lekarz pierwszego kontaktu. Może on zlecić badania, np. próby wątrobowe, które dadzą odpowiedź na pytanie, w jakim stanie jest nasza wątroba.