Turanabol – efekty, działanie, stosowanie

Turanabol  jest oralnym sterydem doustnym, charakteryzuje się tym iż daje większe efekty anaboliczne aniżeli androgenne. Dużą zaletą jest to, że nie aromatyzuje, więc nie trzeba obawiać się retencji wody w organizmie. Turanabol jest środkiem o słabszym działaniu niż metanabol, jednakże korzystając z niego, można także wypracować czystą masę dobrej jakości i sporą wytrzymałość organizmu, należy jednak wiedzieć, że skutki będą widoczne dopiero po dłuższym czasie przyjmowania Turanabolu. W trakcie stosowania tego środka nie dochodzi do rozwodnienia mięśni. Turanabol powinien być stosowany przez kulturystów przed zawodami. Mogą z niego korzystać nie tylko mężczyźni, ale także kobiety. Środek spala się w organizmie i jest wydalany wraz z moczem w bardzo krótkim czasie. Oznacza to, iż ryzyko przedawkowania tej substancji jest znikome. Turanabol można łączyć z takimi suplementami jak Anavar albo Clenbuterol. Skutki uboczne występujące w trakcie jego zażywania są uwarunkowane od dawki, jaka będzie przyjęta. Przeważnie występują takie efekty uboczne jak zwiększone libido, ginekomastia, trądzik, agresja, ból brzucha czy podwyższone ciśnienie krwi. Turanabol warto łączyć z Clomidem oraz Nolvadexem, dzięki czemu organizm będzie mógł szybko się zregenerować po odstawieniu sterydu.

Historia Turanabolu

Turanabol, czyli Chlorodehydromethyltestosterone został odkryty w 60 latach XX wieku. W trakcie Igrzysk Olimpijskich NRD szukało sposobu na to, żeby sportowcy startujący w zawadach mogli osiągać coraz lepsze wyniki. Pierwsze informacje na temat tej substancji zostały opublikowane w roku 1962. Turanabol znalazł wiele zastosowań, przez swoje właściwości anaboliczne oraz androgenne. Najpierw produkowano go tylko w 2 stężeniach 1 mg oraz 5 mg na tabletkę. Dzieci i kobiety zażywały tabletki z 1 mg substancji, stosowane były u tych osób, które nie tolerowały odpowiednio terapii z pomocą sterydów anabolicznych. Turanabol używany był w celu leczenia różnych przypadłości. W roku 1990 odkryto, że jest najistotniejszy steryd anaboliczny, jaki stosowano w NRD w programie o nazwie Plan Badań Państwo 14.25. Plan ten został stworzony przez Niemcy Wschodnie w latach 1960, natomiast jego realizacji podjęto się w latach 1974-1989. Turanabol w tamtych czasach był podawany sportowcom bez ich wiedzy. Kiedyś był on sterydem nieznanym i komisja antydopingowa nie potrafiła go w żaden sposób wykryć. Trenerzy zawodników mówiąc, iż podają im witaminy, dawali im właśnie ten środek. Późniejsze badania nad tą substancją, wykazały, iż jest ona bezpieczna, jednak w 1994 roku zatrzymano jej produkcję. Aktualnie Turanabol jest cały czas produkowany, jednakże przez tak zwane podziemne laboratoria.

Zalety stosowania Turanabolu

Korzystając z takiego preparatu jak Turanabol możemy jedynie w parę tygodni wypracować dobrej jakości masę mięśniową, przy czym uniknąć nadmiaru wody. Otrzymujemy także lepszą wytrzymałość. Cały efekt, jakiego możemy się spodziewać, zależy przede wszystkim od zażywanej dawki. Dawki, jakie można stosować, wynoszą od 20 mg do 50 mg na dzień. Turanabol zyskał wiele uznania szczególnie wśród sportowców, którzy cenią sobie w trakcie zawodów dużą siłę. Organizm szybko spala tę substancję, a metabolity w krótkim czasie zostają usunięte wraz z moczem. Turanabol stanowi dobrą propozycję dla osób, które chcą zbudować masę mięśniową bez tłuszczu w krótkim czasie, w ciągu paru tygodni. Zażywają go przede wszystkim sportowcy, którym zależy na doskonałej proporcji wagi do siły, ponieważ Turanabol zwiększa wytrzymałość mięśni.

Efekty działąnia Turanabolu

Turanabol jest pochodną D-bolu, nie wykazuje dużej ilości działań niepożądanych w przeciwieństwie do substancji oleistych. Należy mieć świadomość, iż nie działa on aż tak silnie, jednakże gwarantuje dobry efekt, w postaci jednostajnego przyrostu masy mięśniowej i pomaga w tworzeniu rzeźby. Mięśnie stają się widocznie większe, jakich efekty możemy oczekiwać, są podobne w przypadku zażywania Stanazololu czy Primobolanu. Masa mięśniowa tworzy się w wolniejszym tempie, jednak co najważniejsze jest twarda, zwarta i pozbawiona wody. Dużą zaletą jest możliwość przyjmowania dużych dawek w ciągu dnia, których zadaniem jest zrównoważenie słabszego działania, dzięki czemu możemy wypracować dużą masę mięśni i sporą wytrzymałość.

Zastosowanie

Turanabol bardzo często łączy się z pozostałymi sterydami anabolicznymi, gdyż jest on środkiem łagodnym, obniżającym naturalny poziom testosteronu u osób, które go zażywają. Turanabol nie należy do najbardziej androgennych czy anabolicznych preparatów, z tego względu osoby uprawiające sport przeważnie wybierają nieco silniejsze substancje. Turanabol jako łagodny anabolik wykorzystywany jest w trakcie fazy cięcia oraz okresów przygotowawczych przed zawodami. Turanabol gwarantuje wzrost siły suchego mięśnia i pozoli utrzymać masę mięśniową przy deficycie kalorycznym, wystarczy przyjmować go w dawce od 40 do 60 mg dziennie przez okres 6 do 8 tygodni. Turanabol w dawce 60 mg na dobę przez 8 tygodni można także połączyć z przyjmowaniem Testosteronu Propionate w dawce 100 mg co drugi dzień. Zapewnimy sobie wówczas dobre efekty pod postacią beztłuszczowej masy mięśniowej. W trakcie cykli bazowych na długich estrach testosteronu może być także stosowany jako środek, który zapewni nam doskonały start na samym początku cyklu.

Dawkowanie Turanabolu

Turanabol posiada mniej więcej połowę anabolicznej siły, jeśli porównamy go do testosteronu, z tego względu zalecana dawka na początek wynosi od 30 do 40 mg dziennie. Nieco bardziej zaawansowani użytkownicy mogą przyjmować od 50 do 80 mg dziennie. Natomiast zaawansowani kulturyści mogą nawet przyjmować do 100 mg na dobę, zdarzają się przypadki, kiedy kulturyści stosują nawet dawkę 150 mg na dobę. Dawki medyczne Turanabolu wynoszą 5-10 mg dzienne i korzystają z nich osoby borykające się z chorobami, które powodują wyniszczenie mięśni. Daki dla kobiet nie powinny przekraczać natomiast 2,5 mg na dobę. Przedawkowanie sterydów u kobiet może wiązać się z takimi skutkami ubocznymi jak wirylizacja, trądzik, efekty maskulinizujące czy agresja. Okres półtrwania tego środka wynosi 16 godzin. Jest on bardzo długi, gdyż okres półtrwania innych doustnych androgenów jest zauważalnie krótszy. Przykładowo okres półtrwania Dianabolu wynosi 4,5 do 6 godzin. Ze względu na długi czas półtrwanie nie jest konieczne dzielenie dawek Turanabolu na parę dziennie.

Możliwe efekty uboczne:

1. Z tego względu, iż Turanabol nie aromatyzuje, przy jego przyjmowaniu nie musimy obawiać się takich skutków ubocznych jak ginekomastia. Nie będą z nią borykać się nawet osoby wrażliwe. Estrogen jest główną przyczyną retencji wody, więc przy sięganiu po Turanabol tworzone są tak zwane suche mięśnie dobrej jakości, odznaczające się łagodnym wyglądem. Nie występuje ryzyko podskórnej retencji wody. Właśnie ta właściwość sprawia, iż steryd ten wybierany jest w trakcie cyklu cięcia.

2. Mimo tego, że środek klasyfikowany jest jako steryd anaboliczny, androgenne skutku uboczne w trakcie jego zażywania mogą występować. Do nich zaliczamy między innymi: trądzik twarzy oraz ciała, zwiększone owłosienie ciała, łysienie typu męskiego, nadmierne przetłuszczanie się skóry. Przyjmowanie większych niż zalecane dawek może spowodować nasilenie tych objawów. Kobiety mogą doświadczyć efektów wirylizacji, czyli: nieprawidłowości menstruacyjne, zmiany w fakturze skóry, powiększenie łechtaczki, pogłębienie głosu.

3. Hepatoksyczność. Chlorodehydromethyltestosterone to związek 17-alfa alkilowy. Dzięki temu lek jest ochroniony przed dezaktywacją przez wątrobę, substancja może więc bez żadnych trudności dostać się do krwiobiegu. Niestety sterydy 17-alfa alkilowe mogą oddziaływać toksycznie na wątrobę. Nie należy więc przyjmować środka przez długi okres. Aby, nie narazić wątrobę na obciążenie, należy środek przyjmować do 6-8 tygodni.
4. Sterydy zarówno te anaboliczne, jak i androgenne mogą mieć zły wpływ na poziom cholesterolu we krwi. Przez co dochodzi do zmniejszenia poziomu dobrego cholesterolu, a zwiększa się poziom złego. Przez to występuje większe ryzyko pojawienia się miażdżycy.

5. Sterydy przyjmowane w dawkach, które wzmacniają mięśnie, tłumią także endogenną produkcję testosteronu. Po ukończenie cyklu niezbędna jest więc kuracja odblokowująca.

Co jeszcze warto wiedzieć o Turanabolu?

Zarówno wśród sportowców, jak i kulturystów Turanabol stał się bardzo popularnym i lubianym sterydem anabolicznym, a to wszystko przez jego obecność w sponsorowanym programie dopingu. Ze względu na jego skład i właściwości, jest on łagodniejszą formą jego hormonu macierzystego, czyli Dianabolu. Dzięki zmianom w jego składzie chemicznej usunięto problem aromatyzacji do estrogenów, odznaczają się też one mniejszą siłą androgenną. Turanabol posiada rekomendację anaboliczną 54, a adrogenną ocenę 6. Charakteryzuje się bardzo dobrym oddzielnym działaniem androgennym i anabolicznym. Siła anaboliczna Turanabolu jest mniejsza aniżeli Dianabolu. Dzięki modyfikacjom chemicznym okres półtrawia tego środka jest bardzo długi, ma on także możliwość do wiązania się z SHBG. Minusem jego stosowania jest jednak to, iż Turanabol wpływa w negatywny sposób na wątrobę. Turanabol ma widocznie oddzielone cechy endrogeniczne i odznacza się słabszym działaniem anabolicznym niż w przypadku jego hormonu macierzystego, czyli Dianabolu. Przy stosowaniu Turanabolu jednak występuje o wiele mniejsza ilość skutków ubocznym w działaniu androgennym i właściwie żadnych efektów ubocznych estrogenowych, przez wzgląd na brak aromatyzacji do estrogenów. Należy pamiętać o przestrzeganiu dopuszczalnych dawek, gdyż po ich przekroczeniu z pewnością będziemy borykać się z efektami niepożądanymi. U kobiet męskie symptomy można zauważyć już przy przyjęciu dawki 20 mg/ dzień przez większą ilość dni. U mężczyzn rzadko można zauważyć ginekomastię, wysokie ciśnienie krwi czy retencję wody. Zarówno u mężczyzn, jak i kobiet w trakcie stosowania środka rośnie libido. Narażona na choroby jest także wątroba. Aby, Turanabol był dla nas bezpieczny, powinno się stosować dawkę 10 mg/ dzień przez okres 6 tygodni. Przy takiej dawce zazwyczaj nie zauważymy żadnych uciążliwych działań niepożądanych.

Słabsza moc Turanabolu, niż Diabolanu jest powodem tego, iż musimy przyjmować wyższe dawki środka. Jednakże za to sportowcy oraz kulturyści mogą cieszyć się z dobrej jakości masy mięśniowej bez ryzyka wystąpienia ginekomastii, czy innych uciążliwych efektów estrogenowych. Turanabol polecany jest także w okresie utraty wagi, przez wzgląd na jego niezdolność konwencji do estrogenów. Możliwości tego środka jest bardzo wiele, to świetny dodatek do różnych sterydów anabolicznych, gdyż może on wiązać się z SHBG. Efekty Turanabolu przypominają nieco efekty stosowania środka Oxandrolon. Turanabol przez możliwość wiązania się z SHGB doskonale wzmacnia działanie innych sterydów, tworzy więc swego rodzaju synergię działania. Czasem powoduje też nadwyżkę wolnego testosteronu w organizmie. Preparat osiąga maksymalną koncentrację we krwi ok. 2 godziny od momentu zażycia dawki. Warto zażywać tabletki do posiłku. Turanabol aktywuje centralny system, przez co odczuwamy większą motywację do wysiłku i zwiększoną siłę pomocną w treningu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *