Sustanon – krótka historia.
Historia sustanonu fatycznie długa nie jest, bo sięga zaledwie lat 70 ubiegłego wieku. Substancja ma więc około 50 lat. Powstała w laboratoriach firmy Organon Pharmaceuticals Company, która to pracowała nad środkiem wpomagającym terapię u mężczyzn ze zbyt niskim poziomem testosteronu. Mężczyźni ci mieli problemy z wieloma czynnikami, za które testostreon jest odpowiedzilany, jak chociażby niski głos, zarost oraz inne elementy męskiego wyglądu. To nie jedyne dziedziny, na które wpływa testosteron. Jego zbyt niski poziom wpływa także na produkcję nasienia oraz na rozwój mięśni i kości.
Organon Pharmaceuticals Company postanowiło sprostać problemowi. Stworzyli mieszankę z tych czterech estrów testosteronu: propionian, dekanian, izokapronian i fenylopropanian. Celowo zostały wybrane właśnie one. Dobór estrów krótkich sprawia, że mieszanka dość szybko zaczyna działać i efekty są widoczne niemalże od razu. Z kolei estry długie odpowiedzialne są za dłuższe podtrzymanie mieszanki w ciele – tak, więc, efekt jest bardziej stabilny. Jak nietrudno się domyśleć, ta mieszanka to właśnie Sustanon.
Firma chciała, aby mężczyźni z niedoborem testosteronu mieli w zanadrzu coś, to nie tylko poprawi ich męskie zdrowie, ale też pozwoli, aby efekt tak szybko nie znikał. Sustanon stał się popularny bardzo szybko. Nawet pomimo tego, że produkt nie został oficjalnie uznany przez rynek europejski czy też amerykański związek FDA i aby go nabyć, trzeba się nieźle napracować, żeby otrzymać receptę od lekarza.
Szybki skok z medycyny do kulturystyki
Dzięki odpowiedniej mieszance estrów Sustanon został uznany jednym z najlepszych alternatyw naturalnego testosteronu. Znana jest również proporcja estrów w sustanonie:
– dekanian 100 mg
– propionian 30 mg
– izokapronian 60 mg
– fenylopropionian 60 mg
Razem daje to 250 mg i najczęściej właśnie w takiej dawce Sustanon jest pakowany.
Tym sposobem, znając proporcję mieszanki, można substancję zdobyć nieco łatwiej, niż tylko dzięki odpowiedniej recepcie od lekarza. I właśnie z tego powodu Sustanon szybkim krokiem znalazł się na podwórku kulturystycznym. Wielbiciele wyrzeźbionego ciała od razu dowiedzieli się, że mieszanka doskonale rozbudowuje mięśnie i wpływa pozytywnie na ich wygląd. Najlepsze, jednak, w Sustanonie jest to, że dzięki mieszance krótkich i długich estrów (a więc, długi podtrzymaniu efektu w ciele), nie trzeba go przyjmować tak często jak inne mieszanki testosteronu. To dość istotny aspekt Sustanonu, ponieważ (jak większość steroidów) aplikuje się go dożylnie. Wiadomo więc, że im mniej zastrzyków, tym lepiej.
Jasna strona Sustanonu
Przede wszystkim Sustanon naprawdę wspomaga rozrost mięśni. Dzieje się tak z kilku powodów. Jednym z nich jest wspomaganie retencji azotu w mięśniach. Dlaczego to jest dobre? Ogólnie rzecz biorąc, tlenek azotu wpływa bardzo korzystnie na budowanie mięśni, ponieważ posiada właściwości rozluźniające naczynia krwionośne. To z kolei powoduje, że krew swobodniej przepływa i jest w stanie szybciej dopłynąć do ćwiczonych mięśni. Dzięki temu, że Sustanon powoduje retencję tego pierwiastka, to organizm ma go więcej do dyspozycji.
Rozluźnienie naczyń krwionośnych, to nie jedyny efekt Sustanonu, który wpływa na układ krążenia naszego organizmu. Kolejną “zdolnością” mieszanki jest zwiększenie produkcji erytropoetyny (EPO) w nerkach. Co to oznacza dla naszego organizmu? Dokładniej tyle, że wytwarza się więcej czerwonych krwinek (erytrocytów), a co za tym idzie – lepsze natlenienie organizmu, bo to właśnie czerwone krwinki przenoszą tlen.
Sustanon to mieszanka testosteronu, czyli ma wszelkie jego właściwości. To znaczy, że medykament potrafi nie tylko wpomagać budowanie mięśni, ale także zwiększa spalanie tłuszczu. Dzieje się tak, poniewaz sytneza białka odbywa się znacznie szybciej. Więcej białek, to więcej protein budujących mięśnie. Natomiast podczas procesu nie ma miejsca na wytwarzanie nowego tłuszczu, jest za to mnóstwo energii na spalenie tego już istniejącego.
Najbardziej pomaga on, jednak, w niwelowaniu niedoboru testosteronu. Oznaki zaniżonego testosteronu opisane zostały w pierwszym akapicie. Należy pamiętać, że długotrwały niedobór prowadzić może do o wiele poważniejszych konsekwencji, jak chociażby chorób serca, Alzheimera, cukrzycy, bezpłodności, osteoporozy oraz stanów niepokoju i lęku.
Dawkowanie i miksowanie
Sustanon pakowany jest w ampułkach. Jedna ma pojemność 250 mg, taka jest również pojedyncza dawka substancji. Medycznie, Sustanon jest w stanie utrzymać się w organizmie nawet przez 21 dni. Kulturyści wstrzykują go sobie częściej – polecane przez nich dawkowanie to 250 mg na tydzień (jedna ampułka). Substancję należy przyjmować drogą iniekcji domięśniowej.
Maksymalna dawka (górna granica) wynosi 4 ampułki tygodniowo. Wszelkie większe użycie będzie natychmiastowo skutkowało negatywnymi efektami. Zwiększanie dawki nie gwarantuje zwiększenia efektywności działania Sustanonu. O wiele lepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie go łącznie z innymi preparatami.
Wiele osób uważa, że już branie Sustanonu pojedynczo daje bardzo dobre efekty, acz można spotkać się i z opinią, że łączenie go z innymi sterydami potęguje wyniki. Kulturyści w swoich cyklach łączą więc sustanon z Turanabolem, Anadrolem lub Metanabolem. Prawda jest jednak taka, że to raczej Sustanon polepsza wyniki innych sterydów używanych w tym samym czasie, a nie odwrotnie.
Trzeba uzupełniać braki
Używając Sustanon do cyklów treningowych należy pamiętać, że testosteron podlega konwersji. Co to znaczy? W wolnym tłumaczeniu chodzi o to, że testosteron może zamienić się w estrogen. Tego, oczywiście, kulturysta i miłośnik mięśni chce uniknąć. Potrzebuje przecież hormonu męskiego, a nie żeńskiego. Aby tego uniknąć wypadałoby się zaopatrzyć w inhibitory aromatazy takie, jak Letrozol lub Arimidex. Są to środki w postaci tabletek, które zapobiegają konwersji hormonów, jednak aby je zażywać, trzeba się wcześniej upewnić, że można.
Naturalnym powinno być, że przy cyklach steroidalnych trzeba zażywać dużo więcej białek. Organizm zużywa je na budowę mięśni i bez odpowiedniej suplementacji może dojść do niedoboru. Schorzenie to nazywa się hipoproteinemią i może objawiać się poprzez opuchliznę nóg, zaburzenie odporności, nagłe spadki ciśnienia oraz zaburzenia krzepnięcia krwi lub jej nadmierne krwotoki. Warto wiedzieć, że hipoproteinemia może być spowodowana nie tylko brakiem suplementacji przy treningach. Niedobór białek powstaje w wyniku różnych czynników. Niemniej, biorąc sterydy trzeba pamiętać o proteinowej suplementacji.
Nie zaszkodzi również branie tauryny. Jest to aminokwas, który wpływa również na inne aminokwasy, a podczas cyklu pomaga utrzymać prawidłowy poziom potasu w organizmie. Potas jest bardzo potrzebny do tego, aby niwelować ból mięśni oraz zapobiegać skurczom zarówno przed, jak i po treningu. Dodatkowym atutem tauryny jest zwiększanie objętości komórek, a to sprawia, że mięśnie wydają się jeszcze większe. Poza tym, tauryna dodawana jest także do napojów energetycznych – nie bez przyczyny.
Ciemna strona mocy
Jak każdy steroid, tak i Sustanon, ma swoje zalety i wady. Niestety. Główną wadą jest konwersja do estrogenu. Jeżeli organizm pozwala nam na przyjmowanie inhibitorów, to mamy pewną ochronę przed tą konwersją. Nie wszyscy, jednak, mogą je przyjmować i wtedy zaczyna się problem. Co się dzieje, gdy testosteron zamieni się w estrogen? Przede wszystkim wyraźne jest bardzo duże gromadzenie się wody oraz tkanki tłuszczowej pod skórą. Skutkiem takiej retencji może być ginekomastia, czyli wzrost piersi u mężczyzn.
Sustanon posiada więcej efektów ubocznych, mniej i bardziej groźnych dla zdrowia. Te mniej groźne, to chociażby przyspieszenie łysienia lub nadmierne owłosienie, a także trądzik i przetłuszczanie się cery. Ze względu na mocno androgenne cechy preparatu, odradzany jest on kobietom. Nie powinny one zażywać Sustanonu, ponieważ mogą u nich wystąpić drugorzędne cechy męskie (np. obniżenie głosu, zarost itp.), a także mogą sobie zaburzyć całkowicie system hormonalny.
Należy również pamiętać o tym, że zażywanie preparatu zatrzymuje wytwarzanie się naturalnego testosteronu w organizmie. Przez to również może dojść do załamania hormonalnego. Aby temu zapobiec, trzeba zażywać odpowiednie środki podczas cyklu treningowego oraz na miesiąc po nim, ponieważ Sustanon działa w organizmie jeszcze przez 3-4 tygodnie od iniekcji.
Podsumowanie, czyli Sustanon w skrócie
Sustanon jest preparatem łączącym w sobie estry testosteronu. Są to estry zarówno krótkie jak i długie, co pozwala na długotrwałe działanie w organizmie (nawet do miesiąca). Sutatnon został wymyślony w celu leczenia niedoboru testosteronu w męskim organizmie. Podaje się go iniekcyjnie i domięśniowo. Jedna dawka zawiera 250 mg preparatu i taka ilość powinna wystarczyć na cały miesiąc. Przed rozpoczęciem przyjmowania Sustanonu powinno się powiadomić lekarza o zażywaniu innych leków (np. przeciwko cukrzycy, przeciwzakrzepowe czy kortykosteroidy), ponieważ mieszanka testosteronu może wpływać na działanie tych leków.
Sustanon bardzo szybko przeniknął do środowiska kulturystycznego, ze względu na swoją wielką efektywność. Jako, że Sustanon to mieszanka testosteronu, to wpływa również bardzo pozytywnie na budowę mięśni, co szczególnie upodobało sobie środowisko sportowe. Kulturyści stosują iniekcję preparatu znacznie częściej, niż pacjenci cierpiący na niedobór testosteronu. Ich dawka to średnio jeden zastrzyk 250 mg na tydzień. Należy, jednak, pamiętać, że nawet po zaprzestaniu cyklu treningowego z Sustanonem, substancja jest obecna w organizmie i utrzymuje swoje działanie do kolejnych 3-4 tygodni. Jest to istotne ze względu na efekty uboczne, z jakimi można się spotkać biorąc Sustanon. Oznacza to, że nagłe odstawienie preparatu nie gwarantuje, iż skutki niepożądane również znikną. Wręcz przeciwnie. Aby zniwelować te niechciane efekty należy zażyć odpowiednie medykamenty, leki lub suplementy diety, aby ponownie organizm wrócił do harmonii. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek efektów ubocznych, najlepiej jest udać się do lekarza i zrobić sobie kompleksowe badania krwi. Być może zachwiany został system hormonalny, a to może grozić wieloma niebezpiecznymi skutkami (nie tylko estetycznymi, ale także zdrowotnymi). Sustanon nie jest polecany kobietom, gdyż może dojść do poważnych powikłań zdrowotnych.
Sustanon jest także używany w miksach cyklowych z innymi steroidami, ale nie jest to konieczne, aby polepszyć działanie preparatu. Wieloletnie doświadczenie kulturystów wskazuje na to, iż to Sustanon wspomaga inne sterydy i “daje im kopa”, a nie odwrotnie. Istnieją również zamienniki Sustanonu, ale nie są one tak lubiane przez kulturystów, jak oryginał. Zamienniki nie działają tak efektywnie oraz występuje po nich więcej efektów ubocznych, niż po prawdziwym Sustanonie.
Warto również pamiętać o tym, że Sustanon nie jest oficjalnie potwierdzony przez rynki w wielu krajach, a więc jest on w tych krajach nielegalny. Trzeba uważać, z jakiego źródła pozyskuje się preparat, ponieważ często można trafić na bardzo niebezpieczne dla zdrowia podróbki. Aby go nabyć potrzebna jest recepta.