Wirus SARS-CoV-2 pojawił się w Polsce wczesną wiosną 2020 roku. Początkowo niewiele było wiadomo na jego temat, jednak działania naukowców i lekarzy pomogło znaleźć odpowiedzi na wiele pytań. Obecnie wiadomo, nie tylko co ta za wirus, ale również jak poważne zaburzenia powoduje nawet u osób, które go przeszły bezobjawowo. Dlatego diagnostyka laboratoryjna po przejściu Covid-19 jest ważna nie tylko dla osób, które przeszły chorobę poważnie, ale również dla tych, którzy zaczęli mieć objawy post-Covid-19.
Najczęstsze problemy po COVID-19?
Jednym z najpoważniejszych problemów, jakie pojawiły się u pacjentów, którzy przeszli COVID-19 były liczne powikłania wywołane zakażeniem. Co jest niezwykle istotne, z licznymi problemami zmagali się nie tylko pacjenci, którzy ciężko przeszli samą chorobę, ale również osoby, które miały jedynie skąpe objawy, lub przechodziły ją bezobjawowo. Tak zwany zespół post-COVID-19 to zespół objawów, które pojawiły się w trakcie lub po przejściu choroby i utrzymują się ponad 12 tygodni. Do najczęstszych zaburzeń zalicza się:
- Utrzymujące się zmęczenie – dotyczy 58% pacjentów;
- Bóle głowy – 44% pacjentów;
- Problemy z koncentracją – z tym problemem zmagało się 27% pacjentów;
- Wypadanie włosów – wystąpiło u 25% chorych;
- Duszności – dotyka 24% ozdrowieńców;
- Zaburzenia smaku – utrzymuje się u 23% ozdrowieńców;
- Brak węchu – 21% osób;
- Przyspieszony oddech – występuje u 21% pacjentów;
- Kaszel – u 19% chorych.
Dodatkowo ozdrowieńcy zgłaszają problemy ze snem oraz zaburzenia psychiczne, między innymi wahania nastroju, problemy z pamięcią i stany depresyjne.
Jeśli więc należysz do grupy ozdrowieńców i zaobserwowałeś u siebie niepokojące objawy, warto się zgłosić do specjalisty w celu wykonania diagnostyki laboratoryjnej https://www.dcg.wroclaw.pl/diagnostyka-laboratoryjna-wroclaw, a także obrazowej.
Diagnostyka laboratoryjna po przejściu COVID-19 – jakie badania należy zrobić?
Wirus SARS-CoV-2 może powodować zaburzenia wielonarządowe, dlatego też kontrola organizmu po przejściu COVID-19 wymaga szeroko zakrojonej diagnostyki. Specjaliści na podstawie zdobytego już doświadczenia opracowali listę badań, które należy wykonać. Badania krwi obejmują:
- Testy na przeciwciała IgG – na obecność wirusa SARS-CoV-2
- Pełna morfologia krwi – obrazująca ogólny stan pacjenta, ilość czerwonych oraz białych krwinek, a także płytek krwi.
- OB. oraz CRP – wykazują obecność stanu zapalnego w organizmie;
- Lipidogram – obejmuje poziom cholesterolu całkowitego, HDL, LDL, oraz trójglicerydy, informują o poziomie rozwoju miażdżycy ichorób układu sercowo-naczyniowego.
- Elektrolity – czyli sód (Na) i potas (K) określają równowagę elektrolitową w organizmie i zaburzenia gospodarce kwasowo-zasadowej.
- Próby wątrobowe — ALT, AST, ALP, BIL,GGTP obrazuje stan wątroby oraz dróg żółciowych;
- Kreatynina – jej poziom jest głównym miernikiem funkcji nerek;
- Poziom glukozy — musi być wykonywany na czczo,zaburzony poziom glikemii świadczy o zagrożeniu lub rozwoju cukrzycy.
- TSH – hormon produkowany przez tarczycę, którego za niski lub zbyt wysoki poziom świadczy o zaburzeniach tego gruczołu;
- Witamina D – jest jednym z elementów reakcji odpornościowej organizmu, a jaj niedobór powoduje podatność na infekcje.
- D-dimery – to niezwykle istotne badania szczególnie w trakcie i po COVID-19, wykazuje on możliwość powstania zakrzepicy żył głębokich, która jest jednym z powikłań wywołanych przez wirusa.
- LDH – czyli dehydrogenaza mleczanowa, wskazuje na degradacje tkanek.
Kompleksowe badania krwi dokładnie wykażą, co jest przyczyną problemu, oraz pomogą w wyborze metod leczenie i przeciwdziałania objawom.
Dodatkowe badania obrazowe i diagnostyczne
Poza badaniami krwi istotne są również inne badania, które umożliwiają ogólną ocenę stanu zdrowia. Lekarz wykonuje pomiar ciśnienia krwi oraz zleca badania obrazowe. Zazwyczaj jest to RTG. lub tomografia komputerowa płuc, by ustalić, czy w wyniku infekcji nie doszło do uszkodzeń tkanki płucnej i jak są one poważne.
Osoby zgłaszające problemy sercowe, np. kołatania, mogą zostać skierowane na badanie EKG spoczynkowe oraz holter EKG, który ma na celu zarejestrowania funkcji serca w ciągu normalnego, aktywnego dnia pacjenta. Podobne znaczenie ma holter ciśnieniowy (RR), który analizuje dobowe zmiany ciśnienia krwi chorego.
Niektórzy pacjenci mogą również wymagać badania USG doppler, by dokonać analizy stanu naczyń – żył i tętnic w poszczególnych częściach ciała.
Jak można leczyć zaburzenia po przejściu COVID-19
Pełna diagnostyka umożliwia dokładne ustalenie stanu pacjenta i wybór odpowiednich ścieżek leczenia. Niestety w przypadku zespołu post-COVID-19 nie ma jednego konkretnego i skutecznego leczenia. Głównie jest to leczenie objawowe mające na celu zmniejszenie dolegliwości. Pacjentom zaleca się również odpoczynek oraz dbanie o kondycję i właściwe dotlenienie ciała. Mogą również zostać skierowani na rehabilitację, która trwa od 2 do 6 tygodni i obejmuje zarówno fizjoterapię, jak i spotkania z psychologiem.
Zaburzenia po COVID-19 mogą się utrzymywać nawet przez kilka miesięcy i obejmować różne układy, dlatego powrót do zdrowia jest niezwykle trudny. Warto więc pamiętać, że SARS-CoV-2 pomimo łagodne przebiegu może pozostawić po sobie ślad.