Definicja rehabilitacji fizycznej

Fizjoterapia i rehabilitacja, zwana niekiedy fizjoterapią, to szczególna dziedzina medycyny fizykalnej, której celem jest usprawnienie i rehabilitacja osoby niepełnosprawnej lub z zaburzeniami związanymi ze zdrowiem organizmu. Rehabilitacja fizyczna może przybierać różne formy, w tym ćwiczenia fizjoterapeutyczne, terapię zajęciową, masaże i zabiegi fizjoterapeutyczne. Fizjoterapia obejmuje ćwiczenia i inne metody terapeutyczne mające na celu poprawę funkcji mięśni i tkanek organizmu, takie jak rehabilitacja w przypadku niepełnosprawności fizycznej, rehabilitacja w przypadku zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego, rehabilitacja w przypadku zaburzeń neurologicznych lub rehabilitacja w przypadku zaburzeń lub chorób metabolicznych.

Rehabilitacja fizyczna może pomóc odzyskać zdrowie po urazach fizycznych. Rehabilitacja po kontuzjach może obejmować ćwiczenia fizjoterapeutyczne ukierunkowane na określone obszary osłabienia i sztywności ciała w celu zwiększenia mobilności lub procedury rehabilitacyjne ukierunkowane na określone obszary ciała w celu przywrócenia funkcji dotkniętych obszarów. Rehabilitacja może również obejmować operację, która służy do korygowania uszkodzeń strukturalnych spowodowanych wypadkiem lub urazem. Na przykład, lekarze często zalecają pacjentom, którzy cierpią z powodu urazów mózgu lub rdzenia kręgowego, poddanie się operacji rdzenia kręgowego w celu leczenia urazu i zapobiegania dalszym urazom lub zmianom zwyrodnieniowym, które mogą wystąpić w dłuższej perspektywie.

Pacjent powinien rozumieć proces rehabilitacji, ponieważ pomaga mu odzyskać kontrolę nad https://bodymove.pl/rehabilitacja-kolana/ własnym życiem. Nie ma sensu po prostu cierpieć i pozwalać swojemu ciału przejąć kontrolę, dopóki się nie poddasz. Rehabilitacja fizyczna jest procesem ciągłym, którego nie należy opóźniać i może mieć duży wpływ na zdrowie człowieka i jakość jego życia.

Jednym z najważniejszych aspektów procesu rehabilitacji jest ocena historii choroby danej osoby. Należy przeprowadzić dokładne badanie lekarskie w celu ustalenia przyczyny urazu, czy jest on spowodowany przypadkowym upadkiem w wyniku wypadku samochodowego. Najczęstszymi urazami doznanymi podczas ćwiczeń fizjoterapeutycznych są skręcenia, nadwyrężenia i naderwania mięśni.

Po zakończeniu badania lekarskiego centrum rehabilitacji prześle raport zawierający szczegóły historii choroby pacjenta, wszelkie leki i alergie na leki oraz inne istotne informacje do lekarza, który następnie przedstawi zalecenia dotyczące potrzeb pacjenta. Następnie zostaną przeprowadzone ćwiczenia fizjoterapeutyczne. Program rehabilitacji może być zaplanowany na jedną konkretną sesję rehabilitacyjną lub może wymagać indywidualnych sesji przez kilka miesięcy, aby osiągnąć pożądane rezultaty.

W trakcie zajęć rehabilitacji ruchowej pacjent może otrzymać sprzęt do ćwiczeń, na którym musi wykonywać ćwiczenia rehabilitacyjne. Jeśli pacjent ma trudności z obsługą tych maszyn lub ma trudności z koordynacją ruchu maszyny, terapeuta może zaproponować alternatywną formę ćwiczeń, która jest łatwiejsza dla ciała. Jedną z najpopularniejszych form terapii rehabilitacyjnej jest dziś joga. Inne ćwiczenia fizjoterapeutyczne, które mogą być zalecane przez fizjoterapeutę, obejmują trening równowagi i siły, pływanie, ćwiczenia na rowerze stacjonarnym i chodzenie.

W wielu ośrodkach rehabilitacyjnych oprócz ćwiczeń rehabilitacyjnych poleca się również rozciąganie dla osób, które mają trudności z wykonywaniem ćwiczeń rozciągających. Ćwiczenia rozciągające są bardzo skuteczne w promowaniu zdrowych stawów i ścięgien. Inną popularną formą terapii rehabilitacyjnej jest masaż, polegający na uciskaniu wybranych obszarów ciała. Zabiegi masażu są również stosowane w celu złagodzenia stresu z organizmu, który może wynikać z problemów fizycznych, takich jak bóle mięśni lub stany zapalne.

Gdy ośrodek rehabilitacji zakończy proces rehabilitacji, ośrodek dokona przeglądu wyników postępów pacjenta i doradzi pacjentowi, czego może się spodziewać po programie. Fizjoterapeuta będzie monitorował postępy jednostki i omawiał z pacjentem jego potrzeby i preferencje dotyczące terapii rehabilitacyjnej.