Czy granie w gry online pomaga w zachowaniu zdrowia mózgu?

Strategie, akcje i niestandardowe myślenie potrzebne są do aktywnego uczestnictwa w grach online. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się w jaki sposób wpływa to na Twój mózg? Jeśli tak ten artykuł jest stworzony specjalnie dla ciebie!

Klara Czerwińska nasz ekspert wypowiedziała się na ten temat w poniższym artykule. Pokazuje ona w jaki sposób umiejętności rozwinięte podczas grania w gry sprawiają, że Twój mózg jest zdrowszy. Informacje o niej znajdziesz tutaj.

Rozwój umiejętności poznawczych

Kiedy grasz w jakiekolwiek gry, takie jak gry wideo. Gry planszowe, poker czy zdrapki online na pieniądze, musisz się skoncentrować i wypracować swoją strategię gry. Ten poziom koncentracji rozwija Twoją sprawność umysłową i umiejętność rozwiązywania problemów.

Jesteś zmuszony myśleć o kolejnym ruchu i pracować nad poprawą swoich szans na wygraną. Poprawisz również swoją zręczność i czas reakcji, grając w gry wideo i inne gry, które wymagają szybkiej reakcji, takie jak bingo.

Na przykład, grając w bingo, musisz posłuchać rozmówcy bingo i szybko zaznaczyć numery na swojej karcie, gotowe do następnego połączenia. Musisz zachować czujność umysłową, aby wiedzieć, kiedy wygrałeś grę. Podobnie, podczas grania w gry wideo, potrzebujesz szybkich reakcji, aby poradzić sobie z nowymi sytuacjami.

Ćwiczenia mózgu

Granie w gry wideo bezpośrednio wpływa na regiony mózgu odpowiedzialne za pamięć, orientację przestrzenną, organizacje informacyjne i drobne umiejętności motoryczne. Granie w gry wideo nawet przez 30 minut dziennie, może poprawić twoje życie i zapewnić przerwę dla zdrowia psychicznego.

Gry mogą również uczyć rozwiązywania problemów i strategii, czyniąc z nich cenne narzędzia dla dzieci i młodzieży. Na przykład, w SimCity gracze układają i planują miasto i muszą myśleć o tym, jak coś takiego jak stawka podatkowa może pomóc lub zaszkodzić rozwojowi ich miasta.

Lub jak planowanie ulic i pewnych stref może wpłynąć na rozwój. Gra uczy również zarządzania zasobami i planowania na poziomie podstawowym, a przy tym świetnie sprawdza się w wyjaśnianiu tych pojęć młodszym graczom.

Uczenie się i rozwijanie tego typu strategii może mieć bezpośrednie zastosowanie również w życiu. Pośrednią korzyścią jest fakt, że kilka gier wideo opiera się na prawdziwych wydarzeniach historycznych i może zachęcić do zapoznania się ze światem.

Korzyści płynące z gier online

Gry wideo mają strukturę nagród, która jest całkowicie nieprzewidywalna. Napięcie wynikające z tego, że wiesz, że możesz zdobyć punkty lub wykonywać misje, ale nie wiesz dokładnie, kiedy, utrzymuje cię to w grze.

Centrum kontroli wykonawczej jest niezbędne do ważenia ryzyka i nagród oraz do hamowania dążenia do natychmiastowych nagród (np. gry) na rzecz bardziej adaptacyjnych celów długoterminowych.

Praktykowanie czegokolwiek powtarzalnie zmienia fizycznie mózg. Z czasem i wysiłkiem lepiej wykonasz konkretne zadanie, które ćwiczysz, czy to strzelając do przeciwnika w grze wideo, czy też uderzając w baseball.

Te powtarzające się działania i myśli stymulują połączenia między komórkami mózgu, tworząc ścieżki nerwowe między różnymi częściami mózgu. Im więcej praktykujesz jakąś aktywność, tym silniejsza staje się ścieżka neuronowa.

Korzyści zdrowotne wynikające z socjalizacji

Wcześniejsze badania z udziałem dzieci wykazały, że ci, którzy grali w więcej gier wideo, mieli większe szanse na zdobycie dobrych umiejętności społecznych i mniej stresu podczas kontaktowania.

Lepsze wyniki w nauce i zbudowanie lepszych relacji z innymi uczniami ze względu na element społeczny i współpracy w niektórych rodzajach gier. Podczas gry online, gracze mogą wchodzić w interakcję z innymi graczami w okienkach czatu.

Współpracować w misjach gier i ogólnie socjalizować się. W kasynie online i grach w bingo, gracze mogą rozmawiać z innymi w grze, podczas gdy grając we wspólne gry wideo, można połączyć się z innymi i ukończyć poziomy razem.

Socjalizacja online może wydawać się mniej korzystna niż w prawdziwym życiu, ale czatowanie z przyjaciółmi o grach lub używanie komunikatora online do komunikacji może nadal być bardzo pomocne w zwalczaniu izolacji społecznej. Ludzie grający w gry wideo i bingo mogą czuć się blisko innych graczy, ponieważ cieszą się dużym zainteresowaniem.

Podsumowanie

Jak widać granie w gry ma także pozytywny wpływ na twoje zdrowie a także nawiązywanie relacji międzyludzkich. Rozwijaj swoje umiejętności, a następnie użyj ich w realnym życiu. Kto by pomyślał ze to takie łatwe?!